Yazı Detayı
30 Temmuz 2017 - Pazar 16:40
 
Web Sitesi Güvenliği Nasıl Sağlanır?
 
 

Web sitesi güvenliği, web sitesi yönetimi kadar önemli olan, bir uygulamadır. Örneğin, bir web sitesi güvenliği için büyük ülke ve firmalar çeşitli siber güvenlik şirketleri ile anlaşmakta, sürekli olarak otomasyon sisteminden güvenliğini korumakta ve gelen tehditlere (sibersaldırılara) karşı önlem almaktadır. Bu yazımızda bir web sitesi için alacağımız temel güvenlik önlemlerinden bahsedeceğiz.

Sürekli olarak web sitesi yedeklemesini yapın: Yedeklemeden anlatmak istediğim, herhangi bir şekilde web sitesi çökmesine ve saldırılar sonucunda, yapmış olduğunuz tüm emekleriniz gitmemesi için yedekleme ( backup ) yaparak, çalışmalarınızın yedeğini almaktadır. Yedekleme işlemi ise öncelikle web sitesi yönetim paneli yani Cpanel üzerinden girerek yedekleme al şeklinde işaretleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede kayıtlı olan mail adresinize web sitenizin yedeklemeye alındığına dair mail gelecektir. Herhangi bir şekilde web sitenizin çökmesi durumda mailinize gelen belgeler sayesinde tekrar web sitenizi eski haline getirebilirsiniz.
 

Bilgisayar ve Web Sitesi Yazılımlarını Güncel Tutmak:Kullanmış olduğunuz web sitesi alt yapısına dair (örneğin wordpress) içinde yüklü olan programların açıklarından dolayı, web siteniz hacklenmiş olabilir. Bu yüzden kullanmış olduğunuz sistem paneli sonucunda, güncellemelerimizi yapmamız gerekmektedir. Ayrıca web sitenizin güvenliği sağlayabilmek için dikkat etmemiz gereken diğer bir husus bilgisayar güvenliğimizdir. Bunun sebebi ise web sitesi yönetimine girdiğiniz sıra eğerkeylogger tarzı bir virüs bilgisayarınıza girmiş ise şifreleri kaydederek, web sitenizi yönetimini de hâkim olur. Buda sizin web sitenizin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesine sebep olabilir.
 

SSL Sertifikası Almak: Bir web sitenize gelecek kullanıcılar için öncelikli olarak o sitenin güvenilir olup, olmadığıdır. Bu yüzden, SSL sertifikası sayesinde Google aramalarında siteniz, güvenilir bir site olarak aranacak ve arama motorları optimizasyon’unda da önemli bir değer katarak, Google üst sıralarında olmanızı sağlayacaktır. Bunun sonucunda ise, web siteniz otomatik olarak gelen ziyaretçi kitlesi de artacaktır.
 

Güçlü Parolalar Oluşturun: Bir web sitesi yönetiminde öncelikle hem kendinizle alakalı olmayan hem de web sitesi ismi ve kategorilere göre, farklı bir şifre belirlemeniz web sitenizi ele geçirmeye çalışan kişiler açısından, tahmin edilmesi zor olacaktır. Ancak örnek verecek olursak hem bruteforceprogramı hemde normal kullanıcılar için şifreniz ‘’ admin123 ‘’ şeklinde olursa, o web siteniz hacklenmeye müsait bir web sitesi hali alacaktır. Bu demek oluyor ki hem kendi güvenliğimizaçısından hemde web sitesi güvenliği açısından oluşturmuş olacağımız şifrelere dikkat etmeliyiz.
 

Web Siteniz İçin Güvenlik Duvarlarını Aktif Hale Getirin: Güvenlik duvarlarını aktif ve güncel bir şekilde tutarsanız otomatik olarak sisteminizde kendisini sürekli güncelleyecektir. Bu sayede oluşabilecek web sitesi açıklarınızı korumuş olacaksınız. Ayrıca ekstra olarak güvenlik önlemi almak isteyen web sitesi kullanıcıları ise, cloudfare veya DDOS engelleyici birçok ücretli yazılım alabilirler.  Ayrıca farklı bir sorusu olan veya teknoloji destek anlamında yardım isteyen okurlarımız official@osmanalkan.com adresi üzerinden istedikleri soruları sorabilirler.

 
Etiketler: Web, Sitesi, Güvenliği, Nasıl, Sağlanır?,
Haber Yazılımı