Yazı Detayı
08 Ekim 2017 - Pazar 16:29
 
Sosyal Medya Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?
 
 

Gün geçtikçe artan sosyal medya hesap güvenliğimize dair bugün sizlerle bir yazı paylaşacağım. Sosyal Medya Hesap Güvenliği hemen hemen herkesin, dikkatli bir şekilde okuyup kendi hesaplarında eğer söylemiş olduğum güvenlik önlemleri yok ise yapmalarını tavsiye ediyorum. Öncelikle sosyal medya hesap güvenliğinde kastım ( facebook, twitter, Instagram ) gibi alanlarda kullanıcıların daha dikkatli bir şekilde davranmasını da sağlayacaktır. Özellikle sosyal mühendislik yolu ile genelde sosyal medya hesaplarımız hacklenmektedir. Bunun için dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlardan biriside bu tür sosyal mühendislik gibi olaylara gelmememiz olacaktır.

 

Yoksa koskoca facebook veya twitter gibi dünyaca kullanılan sosyal medya mecralarında bu tür açıklar yok denecek kadar azdır. Sosyal ağları kullandığımız esnada özel mesaj yolu ile herhangi bir yazı veya bağlantı link verildiğinde, bu linke tıklamayınız. Bu linkler genellikle çeşitli virüsler tarafından oluşturulmuş bağlantılar'dır. Bu yüzden sizin arkadaş olarak ekli olmadığınız kişilerden gelen bağlantı linklerine tıklama malısınız.

 

Bunun haricinden sosyal medya hesabınızın bağlı olduğu mail adresine yine güvenmediğiniz veya tanımadığınız kişiler tarafından gelen mail bağlantılarına tıklamayınız. Eğer böyle bir tıklama yaptı iseniz, linkleme de oluşan virüs sizin bilgisayarınıza bulaşarak  ( keylogger veya trojan virüsü gibi ) gerek sosyal medya hesaplarınızın şifrelerine veya bilgisayarınız size özel olan çeşitli bilgi ve belgelere ulaşabilmektedir. Bu anlamda mail hesabınıza gelen bağlantılara da tıklamamalısınz. Ayrıca sosyal medya hesaplarında oluşturulmuş olan ek güvenlik önlemlerini de almalısınız. Peki bu ek güvenlik önlemleri nelerdir?

 

Örneğin kodmatik kodu, telefon doğrulama kodu veya mobil onaylı hesap girişleri bu tür ek güvenlik önlemlerinden olduğunu söyleyebiliriz. Telefon doğrulama kodu ile birlikte herhangi bir şekilde bilgisayar üzerinden sizin sosyal medya hesabınıza giriş denendiğinde, 6 haneli bir kod gönderilir. Eğer bu kod doğru bir şekilde yazılırsa hesabınıza bilgisayar üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Ancak bu kod hatalı tıklandığında ,girişiniz otomatik olarak engellenecektir.

 

Bu anlamda sizin sosyal medya hesabınıza ait şifreyi ele geçiren kötü niyetli kişiler doğrulama kodu olmadan hesabınıza erişemeyecektir. Bu tür ek güvenlik önlemleri sayesinde sosyal medya hesabınızın güvenilirliği daha da artacaktır. Bunun yanı sıra mail ve sosyal medya hesaplarınızın şifre kolay kolay hatırlanmayacak, karışık rakam ve harf içerecek şekilde oluşturmanız sizin şifrenizin kırılmasını da zorlaştıracaktır.

 

Ayrıca teknoloji alanında diğer yazılarıma ulaşmak için kişisel blogum olan www.osmanalkan.com ziyaret edebilir, görüş ve önerilerinizi official@osmanalkan.com üzerinden de iletebilirsiniz.

 
Etiketler: Sosyal, Medya, Hesap, Güvenliği, Nasıl, Sağlanır?,
Haber Yazılımı