Yazı Detayı
11 Ekim 2017 - Çarşamba 11:13
 
Dünya Prensesleri
Fatma ÖZDEMİR
 
 

Kız çocuklarının insan haklarından tam yararlanmalarını sağlamak amacıyla BM tarafından 11 Ekim, "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak ilan edildi.

Önemli olan kız çocukları için yapılan ayrımcılığı ortadan kaldırmak. Eşitliği savunmak ve kızlarında birçok alanda başarılı olacağını göstermek. Günümüz Dünyası’nda bu ayrımcılık azalmış olsa da, geri kalmış ve yeni gelişmekte olan ülkelerde yapılan ayrımcılık devam etmektedir. Kız çocuklarını sadece cinsel obje olarak gören zihniyetlerin günümüzde hala var olması acı verici ve acınacak bir durumdur. Hiçbir kız çocuğu cinsel bir obje, sadece iş yapan, gerektiğinde susan bir cinsiyet değildir. Kız çocukları bir neslin oluşumudur ve bu nesle şekil verenlerdir. “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”

 Kız çocuklarına yapılan ayrımcılığın önüne geçmek ve kız çocuklarının hayatta ki konumlarını arttırmak için ilan edilen bugünde tüm kız çocuklarımızın ve annelerimizin hayallerinin gerçekleştiği bir dünya olmasını diliyorum… Unutmayalım ki her kız çocuğu geleceğin yol göstericisidir.

Dünya kız çocukları gününüz kutlu olsun…      

 

 
Etiketler: Dünya, , Prensesleri, ,
Haber Yazılımı