Haber Detayı
13 Temmuz 2017 - Perşembe 15:19
 
YEMEK BORUSU OLMADAN DOĞDU!
EGEOLAY/İki günlük Özgenç bebek, Özel Ege Şehir Hastanesi'nde yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.
Sağlık Haberi
YEMEK BORUSU OLMADAN DOĞDU!

Yemek borusu doğuştan tam oluşmayan (Özofagus atrezisi) Özgenç bebek, Özel Ege Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Çiftçi ve ekibi tarafından ameliyat edilerek, sağlığına kavuştu.

Yemek Borusu Olmadan Doğdu

İzmir'de başka bir özel hastaneden Özel Ege Şehir Hastanesi'ne sevk edilen Özgenç bebeğin 
yapılan tetkikler sonucunda yemek borusunun tam olarak oluşmadığı, iki ayrı parça halinde olduğu saptandı.Özel Ege Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Çiftçi, bebeğin durumu ile ilgili bilgi verdi; ''1800 gr olarak doğan bebeğe yapılan  başarılı ameliyatın ardından şu anda normal  ağız yoluyla beslenmesini sağladık.  Bu tip ameliyatlar deneyimli bir çocuk cerrahisi uzmanı ve iyi bir yeni doğan yoğun bakımı olan hastanelerde yapılması gerekir.  Anne karnında iken teşhis edilen bebeklerde,  annenin  doğumu ile bebeğin ameliyatının aynı yerde planlanması uygundur.''

Yaklaşık olarak 4000 canlı doğumda bir görülür

Özel Ege Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Çiftçi: ''Özofagus atrezisi dediğimiz bu hastalık, doğumsal olarak yemek borusunun bir kısmının oluşmaması demektir. Özofagus atrezisinin birkaç tipi vardır. En sık görülen tipinde, yemek borusunun üst ucu kapalı alt ucu ise dar bir kanal ile (fistül) soluk borusuna bağlıdır.   Yani soluk alırken soluduğu havanın bir kısmı akçiğerine bir kısmıda midesine geçmektedir. Özefagus atrezisinde doğru ve etkin cerrahi müdahalenin ardından yoğun bakım süreci hayati öneme sahiptir. Göğüs kafesinden girip yaptığımız ameliyatta yemek borusunun   kapalı olan üst uçu ile soluk borusundan ayırdığımız alt uçunu  birleştiriyoruz.  Ameliyatın başarısı ve bebeğin yaşam şansı onun kilosuna ek anomalisinin olup olmadığına iki uç arasındaki mesafeye cerrahın deneyimine ve yenidoğan yoğun bakım şartlarına bağlıdır'' şeklinde konuştu.

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: YEMEK, BORUSU, OLMADAN, DOĞDU!,
Yorumlar
Haber Yazılımı