Haber Detayı
23 Şubat 2018 - Cuma 14:51
 
YELİZ YEŞİLMEN’E MİLLETVEKİLİ ÖZCAN PURÇU’DAN KINAMA
EGEOLAY/Show TV’de 22 Şubat 2018, Perşembe günü canlı yayınlanan Seda Sayan’la Programına telefonla bağlanan Yeliz Yeşilmen’in, hakkında yapılan magazin haberlerine yönelik cevabında, Romanlara yönelik itham içeren ifadeler kullanmasını kınıyorum. Sunucunun “Benim arabam 600 bin değil 1 trilyonluk deme ihtiyacını neden htiniz?” sorusuna; “Benim arabam şu kadar, bu kadar diye ne bir Çingeneliğim ne bir görgüsüzlüğüm var Allah’a çok şükür” cevabını veren Yeliz Yeşilmen’in bu ifadeleri kabul edilemez.
Siyaset Haberi
YELİZ YEŞİLMEN’E MİLLETVEKİLİ ÖZCAN PURÇU’DAN KINAMA

Toplumda ayrımcılığı körükleyen, önyargıları pekiştiren, Roman toplumunu görgüsüzlükle özdeşleştirme gafletinde bulunan Yeşilmen’in bu ifadeleri programda telefonda sarfetmesinin ardından çok sayıda Roman vatandaşımız hem TV kanalına hem tarafıma eleştirilerini, kınama mesajlarını iletmişlerdir.

Ne yazık ki toplumumuzda “Çingen hesabı yapmak, Çingene pazarlığı, Çingene parası gibi” ifadelerle bir topluluğa yönelik küçük düşürücü, yaftalayıcı, önyargı içeren tanımlamalar kullanılmaya devam etmekte, üstelik bu ifadeleri kullanananlar ayrımcılık yapmadığını düşünebilmektedir.

Toplumda bilinirliği yüksek, tanınmış kişilerin ayrımcı ifadeleri TV aracılığıyla yaygınlaştırıp önyargıları pekiştirmesinin önüne geçilmesi gereklidir. Bu çerçevede, Yeliz Yeşilmen’i Roman vatandaşlarımızdan özür dilemeye davet ediyorum. Her türlü medya kanalının, basın temsilcisinin önyargı içeren ifadelerin kamuoyuna aktarılmasına aracılık etmemesini temenni ediyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YELİZ, YEŞİLMEN’E, MİLLETVEKİLİ, ÖZCAN, PURÇU’DAN, KINAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı