Haber Detayı
26 Eylül 2017 - Salı 15:05
 
Üniversiteye giriş sistemi değişiyor
EGEOLAY/YÖK Başkanı, 18 puan türünün azaltılacağını ve sınavın bir hafta sonu başlayıp bitirileceğini açıkladı.
Eğitim Haberi
Üniversiteye giriş sistemi değişiyor

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen akademik yıl açılış töreninde üniversite giriş sınavlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Üniversiteye sınavsız geçişin mümkün olmadığını bildiren Saraç, ancak daha sade bir sistemin tesis edilebileceğini söyledi.

Saraç, "Şu an uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamalı olarak gerçekleştirilmekte. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayında ve toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız" dedi.

Puan türlerinde de değişikliğe gideceklerini ifade eden Saraç, "Önemli bir değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek. 18 puan türünde de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde önemli bir değişiklik de Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacak" diye konuştu.(Dunya)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üniversiteye, giriş, sistemi, değişiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı