Haber Detayı
06 Ocak 2015 - Salı 11:27
 
TÜRKİYE'NİN YERLİ TASARIM TRAKTÖRÜ ERKUNT, KENDİ MOTORUNU ÜRETMEYİ HEDEFLİYOR
Tamamen Türk mühendislerinin tasarımıyla üretilen Erkunt Traktör, Türkiye'de bir ilk olarak kendi motorunu üretmek için çalışmalara başladı.
Teknoloji Haberi
TÜRKİYE'NİN YERLİ TASARIM TRAKTÖRÜ ERKUNT,  KENDİ MOTORUNU ÜRETMEYİ HEDEFLİYOR

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeynep Erkunt Armağan, Erkunt'un motorunu İngiltere'den ithal ettiklerini, traktörün kalbi olan motoru üretmek için kolları sıvadıklarını söyledi.
 
Motor üretiminin yaklaşık 25 milyon avroluk dev bir yatırım gerektirdiğini ve bu konuda fizibilite çalışmaları yaptıklarını belirten Armağan, “Konuyla ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık ile görüştük. Kendisi bu üretimin adeta bir Türkiye projesi olduğunu ve destek olmak istediklerini söyledi. Bir diğer desteği de, Tübitak'tan almayı planlıyoruz” diye konuştu. 
 
Üretiminin tamamını gerçekleştirdikleri Erkunt Traktör'ün, sadece motorunu İngiltere'den ithal ettiklerini kaydeden Zeynep Erkunt Armağan, “Artık elimizi taşın altına koyma zamanı geldi. Üretimde yurtdışına bağlı kalmak, bazı maddi ve teknik sıkıntılar yaratıyor. Yerli motor üretimi, dışa bağımlılığı bitirecektir” ifadesini kullandı.
 
Dünya çapında önde gelen 4 - 5 tane motor tasarım firması bulunduğunu ve bu firmalarla görüşme halinde olduklarını dile getiren Armağan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerli motor üretimi maddi - manevi büyük özveri istiyor. Kazanç uzun vadeli olacak. Ancak, bize önümüzdeki dönemde maliyet avantajı sağlayacak. Motorun traktör üzerindeki maliyeti, 4'te bir oranında. Artık bir Türk firmasının bunu yapması gerekiyordu. Bu atılımı, Erkunt Traktör olarak biz yapmak istiyoruz”
 
Erkunt Traktör Ege Bölgesi'nde yükseliyor...
 
Türkiye genelinde traktör satışlarının bir yıl öncesine göre yüzde 15'e yakın bir büyüme kaydettiğini dile getiren Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeynep Erkunt Armağan, “Uygulanan tarım politikaları ve teşvikler satışları olumlu etkiledi. Erkunt Traktör, 2011 - 2014 yılları arasındaki ilk 9 aylık dönemde, Ege Bölgesi’nde yükselen bir ivme yakaladı. Hem pazar payı, hem de Erkunt’un kendi içindeki satışları bu yıllarda artış gösterdi. 2013 yılından bu yana Ege Bölgesi traktör pazarında % 28,22 lik bir büyüme gerçekleşti. Erkunt Traktör ise Ege Bölgesi tescil adedini % 46,47 oranında artırarak pazardan daha fazla büyümeyi başardı” diye konuştu.
 
Egeli çiftçi bilinçli...
 
Ege Bölgesi'ndeki çiftçilerin çok bilinçli olduğunu ve talepleriyle kendilerini yönlendirdiğini kaydeden Armağan, “Ege bölgesinde her yıl tarla gösterileri düzenliyoruz. Binlerce çiftçiyle buluşuyoruz. Üreticilerimizden traktörlerin tasarımından motor hacmine kadar birçok farklı konuda talepler alıyoruz. Biz de bu bilgiler ışığında üretimlerimizi şekillendiriyoruz” ifadesini kullandı.
Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: Tamamen, Türk, mühendislerinin, tasarımıyla, üretilen, Erkunt, Traktör, Türkiyed
Yorumlar
Haber Yazılımı