Haber Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 00:18
 
Sınıf Değil İnovasyon Stüdyosu
EGEOLAY/Türkiye’nin ilk İnovasyon Stüdyosu İzmir Sevinç Koleji’nde açıldı. 21.yüzyıl becerilerini geliştiren LEGO Education’ın eğitim setleriyle yaratıcı düşünme, eleştirel bakış açısı ve takım çalışmasıyla yoğrulan İnovasyon Stüdyosu’nda çocuklar yaparak öğreniyorlar.
Eğitim Haberi
Sınıf Değil İnovasyon Stüdyosu

Türkiye’nin ilk LEGO Education İnovasyon Stüdyosu, İzmir Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, Bornova Eğitim Bir Sen Başkanı Oktay Taşdemir, Bornova Özel Öğretim Şube Müdürü İsmail Şahin, İzmir Sevinç Koleji Okul Müdürü Hale Handan Coşkun ve Lego Education Türkiye Partneri Fatma Bezek’in katılımıyla açılışı gerçekleşti.

 

Lego Education eğitim materyalleriyle tüm öğrencilerin hayal güçlerini geliştiriyor. Zamanı etkin kullanma ve kendilerini doğru ifade edebilme becerilerinin gelişimlerine katkı sağlıyor. Aynı zamanda LEGO Education eğitim setleri ve İnovasyon Stüdyosu sayesinde öğrencilere TEOG fen konularını yaparakyaşayarak kavratma fırsatı sunuyor. LEGO Education İnavosyon Stüdyosunda ilkokuldan liseye STEM[1] müfredatı ile gerçek hayat ve bilgi arasında kalıcı köprüler kurarak öğrenilenlerin içselleştirilmesi sağlanıyor. Bu sayede öğrenciler, akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve duygusal gelişimlerinde de en doğruyu, en yeni teknolojiyle küçük yaşta öğrenerek ve deneyimleyerek yetişiyor.

 

Oynarken ve ellerimizle bir şeyler inşa ederken öğrenmenin daha kalıcı olduğunu kanıtlayan bilimsel araştırmalar doğrultusunda geliştirilen LEGO® Education sistemi çocukların gerçek hayat problemlerine çözümler üretmesini sağlıyor. Yaparak öğrenmeyi temel almış çalışmalar, çocukları Fen Bilimleri, Mühendislik, Teknoloji, Matematik, Kodlama ve Robotik alanları ile erken yaşta tanıştırıyor. Sistem ayrıca öğrencilerin derslerde öğrendikleri soyut kavramları daha iyi anlamalarını sağlıyor. Eleştirel düşünme ve iletişim becerileri gelişen öğrenciler, derse severek geliyor ve ilgileri artıyor.

 

İzmir Sevinç Koleji okulunun öğrencilerinin ve diğer çevre okullardaki öğrencilere sunulacak olan LEGO Education İnovasyon Stüdyosu  için teşekkür eden İzmir Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu,  öğrencilerin LEGO Education setleriyle hazırladıkları projeleri dinlerken, öğrencilerin ufuklarını ve hayaller kurup teknolojiyi geliştirmesi açısından da çok önemli olduğuna değindi.

 

İnovasyon Stüdyolarında yapılan kodlama derslerinin, dijital dünyanın işleyişini anlayan, teknolojik gelişmelere yön verecek öğrenciler yetiştirmeye yardımcı olacağına değinen Lego Education Türkiye partneriTeknokta’nın kurucusu Fatma Bezek robotik çalışmalarının bir yandan tüm öğrencilerin hayal güçlerini geliştirdiğini, zamanı etkin kullanmayı öğrettiğini bir yandan da işbirliği yapabilme, eleştirel düşünme, elindeki sınırlı malzeme ile yaratıcı çözümler üretme, kendini iyi ifade etme gibi becerilerin kazanımına katkı sağladığını belirtiyor. Aynı zamanda Fatma Bezek öğrencilerin yaptıkları modeller sayesinde fizik konularını eğlenerek ve deneyimleyerek öğreneceklerini ve kolay kolay da unutmayacaklarını belirtiyor.

İzmir Sevinç Koleji okul müdürü Hale Handan Coşkun İnovasyon Stüdyolarının sadece Sevinç Koleji öğrencileri için değil diğer devlet okulu öğrencileri için de her zaman ulaşılır olacağını belirtiyor. Talepte bulunan okulların öğrencilerine ve öğretmenlerine eğitimler vermeyi planladıklarına da değinen Coşkun,  İZSİAD ve İzmir’in 7 ilçe belediyesinin desteğini içeren eğitici eğitim projesi sayesinde imkânı kısıtlı öğrencilere eğitimde fırsat eşitliği sunmayı amaçladıklarının altını çiziyor. Aynı zamanda Coşkun İnovasyon Stüdyolarının fikir üretecek ve ürettikleri fikirleri hayata geçirecek nesiller yetiştirmeyi hedeflediğini ve öğrencilerin bilgiyesorgulayıp, uygulayarak ulaşmanın oldukça önemli olduğuna da değiniyor. Bu stüdyo çalışmaları sayesinde öğrencilerin takım çalışması yapabilme ve takımın bir parçası olabilme yönlerinin de geliştiğini vurguluyor.

 

Teknokta Lego Education Hakkında

LEGO® Education öğrencilerin kavrama gücünü artırırken; fen bilimleri, sosyal bilimler, uzay bilimi, mühendislik gibi temel bilim alanlarında ve sanatta yeterlilik sağlıyor.

Dünya hızla değişirken karşımıza çıkabilecek sorunlara inovatif çözümler üreten, duyarlı ve sorumluluk sahibi bireylerin kazanması gereken; takım çalışması, iletişim kurma, eleştirel düşünce ve yaratıcı düşünme gibi 21.yy öğrenme becerilerini de kazandırıyor.

LEGO® Education çözümlerinin Türkiye’deki tek temsilcisi ve resmi ortağı.Ürünlerin uygun çözümlerle okullara sunulması, Türk eğitim sistemine uygun hale getirilmesi ve öğretmen eğitimlerine kadar pek çok hizmeti vermektedir.

Bilim Kahramanları Derneği’nin düzenlediği, dünyanın en geniş kapsamlı ve çocuklara bilim ve teknolojiyi sevdirmek için düzenlenen STEM etkinlikleri FIRST LEGO® LEAGUE (FLL) ve FIRST LEGO® LEAGUE Jr.’da yine Teknokta’nın sağladığı LEGO® Education setleri kullanılarak gerçekleşiyor.

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: Sınıf, Değil, İnovasyon, Stüdyosu,
Yorumlar
Haber Yazılımı