Haber Detayı
23 Ocak 2018 - Salı 12:52
 
Sağlıkçıdan Maaş Kesintisine Yargı Tokadı
EGEOLAY/Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şubesi, sağlık çalışanının maaşından mahkeme kararı olmadan kesinti yapan İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne karşı açtığı davayı kazandı.
İzmir Haberi
Sağlıkçıdan Maaş Kesintisine Yargı Tokadı

Şube Başkanı Özgür Yıldırım, kararın ardından İzmir’deki hastanelerde hukuksuz kesintiler yapılmaması için Sağlık Müdürlüğü’ne yazılı başvurduklarını açıkladı.

Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yönetimin mahkeme kararı olmadan sehven fazla yaptığı ödemeyi personelin maaşından kestiğini belirterek, “Kurum çalışanlarına sehven yapıldığı iddia edilen ödemelerin kurum idarecileri tarafından geri alınmasında ilgili mevzuat hükümlerine uygun davranılmadığı, alacak iddiası mahkeme kararı ile hüküm altına aldırılmadan, idare tarafındanresen maaş kesintisi yapılmak suretiyle çalışanlardan rızaları dışındatahsilatlar yapıldığı ve sağlık çalışanlarının mağdur edildiği sendikamıza yapılan şikayetlerden anlaşılmıştır.  Bu kapsamda, Tepecik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nde görevli üyemizin maaşından resen yapılan kesintiye karşı ikame etmiş olduğumuz davada İzmir 1. İdare Mahkemesi, ilgi de belirttiğimiz kararı ile, idarenin sehven ödediği bedeli ilgilisinin rızası olmadan maaşından resen kesinti yaparak tahsil edemeyeceği, Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik hükümleri gereği, ödemeye davet yazısına olumsuz yanıt veren çalışan hakkında genel hükümlere göre dava açıp mahkeme kararı almadan maaş kesintisi yapılamayacağına hükmetmiştir” dedi. Mahkeme kararın ardından Sağlık Müdürlüğü’ne yazı yazdıklarını belirten Yıldırım, “Yazıda, ‘Anayasal hak olan mülkiyet hakkına mahkeme kararı olmadan müdahalede bulunulamayacağı ve ihkak-ı hakkın suç teşkil ettiği de dikkate alınarak, ilgili belirtilen karar doğrultusunda, sağlık çalışanlarının maaş ve ek ödemelerinden mahkeme kararı alınmaksızın resen kesinti yapılmamasını ve kurum yöneticilerine bu yönde talimat verilmesini saygıyla talep ederiz’ diyerek, çalışanlarımızın mağduriyetlerinin önlenmesini istedik” dedi.

Hastane Yönetimi Dava Açıp İspatlamalı

Sendika Avukatı Coşkun Üzüm, Mevzuat hükümleri son derece açıktır. Mahkeme kararı olmadan resen kesinti yapılması Anayasa’daki mülkiyet hakkında ve İhkak-ı hakkının suç teşkil ettiğine ilişkin mevzuat hükümlerine açıkça aykırıdır. Bu tür uygulamaların bir an önce son bulundurulmasını istiyoruz. Sağlık Müdürlüğü’nün tüm kurumlarına yazı gönderip, resen maaş kesintisi uygulamalarından dönülmesi, böyle bir iddia varsa ilgilisi kesintiye rıza göstermiyorsa hastane yönetiminin dava açıp alacağını ispatlaması gerektiğini ifade ettik” diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlıkçıdan, Maaş, Kesintisine, Yargı, Tokadı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı