Haber Detayı
25 Eylül 2017 - Pazartesi 13:44
 
Prof. Dr. Gürgün,'Tıp öğrencisinin vicdanı ve kalbi giydiği beyaz önlük gibi temizdir'
EGEOLAY/Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi 2017-2018 Eğitim Öğretim Dönemi açılışı törenle gerçekleştirildi
Eğitim Haberi
Prof. Dr. Gürgün,'Tıp öğrencisinin vicdanı ve kalbi giydiği beyaz önlük gibi temizdir'

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi’nin yeni  eğitim öğretim dönemi açılış töreninde konuşan EÜ Tıp Fakültesi  Dekan Vekili Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, 62 yıl önce kurulmuş ve neredeyse bir asırdır ulu bir çınar gibi ayakta duran, birçok ‘ilk’e imza atmış, köklü bir geçmişi ve gelenekleri olan bir fakültedir. Ege’nin incisi olan İzmir’imizde yıllardan beri süregelen birikim ve deneyimini hem tıp eğitimine, hem de sağlık hizmetlerine yansıtmaktadır. Fakültemiz halen 500’ü aşkın öğretim üyesi, 2 bin’in üzerinde öğrencisi ve toplamda 5 bin’in üzerinde mevcuduyla birlikte çok büyük bir ‘aile’dir” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 2017 -2018 Eğitim Öğretim Dönemi Açılış Töreni ve Uyum Haftası, Muhittin Erel Amfisi'nde gerçekleştirildi.  Törene, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi  Dekan Vekili Prof. Dr. Cemil Gürgün, dekan ve başhekim yardımcıları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

TÜRKİYE’DE  AKREDİTE OLAN İLK FAKÜLTEDEN BİRİSİ

Törenin açılışında konuşan  Prof. Dr. Gürgün, “Uzun ve yorucu bir sınav maratonunun ardından  aramıza katılan yeni doktor adaylarımız olan öğrencilerimizi kutluyor ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ailesine hoş geldiniz diyorum. Öğrencilerimizin başarılarında en büyük pay onları yetiştiren ailelere ait olup ülkemize genç doktor adayları kazandırdıkları için buradan hepsine teşekkürlerimi gönderiyorum. Bu yıl açıklanan URAP (University Ranking by Academic performance) 2017-2018 sıralamasında ülkemizde tıp fakültesi olan üniversiteler içerisinde Ege Üniversitesi ilk 5 içerisinde yer almaktadır. Her yıl üniversiteye giriş sınavlarında Devlet Üniversiteleri Tıp Fakülteleri arasında giriş puanı sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır” dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin  Türkiye’de  akredite olan ilk sekiz fakülteden birisi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Cemil Gürgün,  “Fakültemizin eğitim programı bu yıl yeniden 2023 yılına kadar akredite edilmiş ve eğitim programı ikinci kez akredite olan sayılı tıp fakülteleri arasına girmiştir. Eğitimimizi çağdaş ve ileri düzeye getirmiş olmak hepimiz için mutluluk kaynağıdır. Kaliteli tıp eğitimi yanı sıra, bölgemize üstün sağlık hizmeti de sunan bir hastaneye sahiptir” diye konuştu.

“AMACIMIZ İYİ HEKİMLER YETİŞTİRMEK”

Tıp eğitiminin tıp fakültesine girişle başlayan ve emekliliğe kadar süren yaşam boyu bir eğitim olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gürgün,  “Amacımız toplum sağlığını en yüksek düzeyde tutacak, koruyucu hekimliği ön planda tutan, bilimsel düşünce ve yaklaşımdan ödün vermeyen, etik değerleri gözeten, ulusal değerlerine sahip çıkan ‘iyi hekimler’ yetiştirmektir. İyi bir hekim olmanın yolu iyi bir insan olmaktan geçer. Tıp mesleği istemeden, sevmeden yapılacak bir meslek değildir. Meslekten öte bir yaşam biçimi olup adanmışlık ister.  Tıp fakültesi öğrencisi olmak ayrıcalıklıdır. Her meslek grubunun mensupları bir şekilde içinden doktor olmayı geçirir. Ama sizler gibi bazı kişiler bu zorlu ama kutsal mesleği yapmayı göze alabilirler. Sizler insan hayatına değer veren, zor durumda olanlara yardım eden, fedakar, dürüst ve sorumluluk sahibi bireyler olarak topluma örnek olacaksınız. Tıp öğrencisinin vicdanı ve kalbi giydiği beyaz önlük gibi temizdir. Doktor adayı olarak ilk adımınızı attığınız bu yuvadan, başarılı birer doktor olarak mezun olmanızı gönülden diliyor hepinize başarı ve mutluluklar diliyorum” dedi.(Egeajans)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Prof., Dr., Gürgün,'Tıp, öğrencisinin, vicdanı, ve, kalbi, giydiği, beyaz, önlük, gibi, temizdir',
Yorumlar
Haber Yazılımı