Haber Detayı
19 Nisan 2016 - Salı 03:50
 
Oturma Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Evimiz bizlerin en özel alanlarıdır ve evimizin rahatlığı en önemli şeylerin başında gelir. Bunun için oturma odası dekorasyonu günümüzü en çok geçirdiğimiz oturma odasını bizler için en kaliteli hale getirmektedir.
Yerel Haberi
Oturma Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzün en çok vaktini geçirdiğimiz, hatta sadece aile fertlerinin değil, misafirlerin de ağırlanabildiği oturma odası dekorasyonu tamamen ihtiyaçlar ve zevkler doğrultusunda şekillendirilmelidir. Önceliğiniz ihtiyaçlarınız olmalıdır. İhtiyacınız olan şeyler de bir televizyon ve tv ünitesi, oturma grubu ya da köşe takımı, çeşitli aksesuarlar, halı, perdeler ve çeşitli nesneler olacaktır. Bu anlamda zevklerinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak bir çalışma yapmalı ya da işinin uzmanı bir iç mimarla çalışmalısınız.

Oturma odaları günümüzün büyük çoğunluğunun geçtiği vazgeçilmez mekanlarımızdandır. Tabiki günün büyük bir çoğunluğunun geçtiği mekanın dekorasyonu da,  bizim için büyük bir önem teşkil etmektedir. Oturma odası kimi zaman eşimiz ve çocuklarımızla sıcacık ortamların oluştuğu, kimi zamanda samimi arkadaşlarımızı günün her saatinde rahatlıkla ağırlayabileceğimiz ferah alandır.

Günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz oda olan oturma odasının, birçok özelliğe sahip olması gerekmektedir. Öncelikle ailenin fertlerinin rahatlıkla hareket etmeleri açısından geniş mekan olmalıdır. Bunun yanı sıra başka özelliklere de sahip olmalıdır. Mesela canlı ve açık tonlu renklere hakim bir dekorasyon tercih edilmelidir. Gözü yormayan, odaya adeta ferahlık katacak açık, ferah tonlar ve aksesuarlar seçilmesi iyi bir tercih olacaktır.

Oturma odasının duvarlarının açık renkte olması, kullanılan objeler bakımından da kullanım rahatlığı sağlayacaktır. Obje ve aksesuar seçiminde çok koyu renkler seçmek yerine, açık ve canlı renkler seçmek her zaman odayı daha da güzel bir konuma sokacaktır. Kullanılan oturma odası grubuda obje ve aksesuar seçmek konusunda önemli rol oynamaktadır. Mesela klasik bir oturma odası grubunun bulunduğu odada spor tarzda aksesuarlar her zaman zıt duracaktır. Bunun yerine daha klasik ve ağır objeler seçilmesinde fayda vardır. Tabi ki şu da unutulmamalıdır ki, obje ve aksesuar seçiminde büyük objeler yerine daha ufak objeler seçilmelidir. Günün büyük bir kısmını geçirdiğimiz alanda büyük objeler her zaman gözümüzü yoracaktır. Büyük objelerin daha çok misafir odalarında kullanılması önerilmektedir.

Kullanılan oturma grubu da çok önemlidir. Evinizde misafirleriniz için fazladan bir odanız varsa, oturma grubu yerine köşe takımı tercih etmeniz, rahatlığınız açısından daha da önemli bir hal almaktadır. Büyük, silinebilir kumaşlardan oluşan rengarenk köşe takımları oturma odanızı daha da yaşanılır bir hale getirecektir. Sadece büyüklüğü, renkleri ve kumaş kalitesi değil tabi ki bunun yanı sıra, tercih edeceğiniz köşe takımlarının ayaklı olmasına da dikkat edin. Böylelikle temizlik yapmanızda da size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Oturma grupları gibi köşe takımlarının da yatak olanlarını tercih ederseniz misafirlerinizi ağırlamak içinde ekstradan bir yeriniz daha olmuş olur.

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: Oturma, Odası, Dekorasyonunda, Nelere, Dikkat, Etmeliyiz?,
Yorumlar
Haber Yazılımı