Haber Detayı
14 Eylül 2017 - Perşembe 14:22
 
Merkez Bankası faizleri değiştirmedi
EGEOLAY/Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi.
Ekonomi Haberi
Merkez Bankası faizleri değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Foreks anketine katılan analislerin tamamı politika faizi ile marjinal fonlama ve gecelik borçlanma faiz oranlarının değiştirilmeyeceğini öngörmüştü.

Merkez Bankası, marjinal fonlama oranını yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 7,25, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 0, borç verme faiz oranını yüzde 12,25 olarak bıraktı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki toparlanmanın güç kazandığına işaret etmektedir. İç talepteki iyileşme devam ederken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon göstergelerine ilişkin gelişmeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaktadır. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikasıduruşunun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parapolitikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır." 

"PARA POLİTİKASI KÜRESEL RAYİÇ İLE UYUMLU"

Konuyla ilgili Uzmanpara.com'a değerlendirmede bulunan Gedik Portföy Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, TCMB beklentiler dahilinde bir karar alarak faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmediğini beliterek, "Merkez Bankasının fiilen uyguladığı faiz %12 ülkemizde cari enflasyon ise % 10,7. Bize benzeyen ülkelerde uygulanan faizin de cari enflasyonlarından ortalama 1,5 – 2 puan yüksek olduğunu göz önüne alırsak bu para politikası duruşu küresel rayiç ile uyumlu." dedi.

Karayazıcı değerlendirmesinin devamında şunları söyledi: "Döviz kurlarında var olan sakin seyrin sürmesi durumunda ülkemizde enflasyon oranının Aralık ayı ile birlikte inişe geçmesi bekleniyor. Bu eğilimin belirginleşmesini takiben Merkez Bankası fiili oran diyebileceğimiz fonlama faizinde indirim olanağı kazanacak. Yüksek olasılık ile de bu rüzgarı arkasına almadıkça faiz oranlarında bir değişikliğe gitmekten kaçınacaktır. 

Karar bir piyasa etkisi yaratır mı ? Bence hayır. Türk Lirası Şubat 2017’den bugüne olduğu üzere küresel rüzgar dahilinde benzerimiz olan ülke para birimleri ile birlikte yön bulmaya devam edeceğe benziyor." (Uzmanpara-Milliyet)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Merkez, Bankası, faizleri, değiştirmedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı