Haber Detayı
27 Mart 2017 - Pazartesi 10:33
 
MANİSA AHMETLİ KELEBEK BARAJININ % 50’Sİ TAMAMLANDI
EGEOLAY/DSİ Genel Müdürü Murat Acu yaptığı açıklamada; ‘Özellikle bağcılığın yoğun olarak yapıldığı Manisa ilimizde sulama ihtiyacı fazla olduğundan bu bölgede yapılan su yapılarının öneminin çok daha fazla olduğunu belirterek, Bölgenin tarıma dayalı yapısı dikkate alındığında Tarımdan daha fazla gelir elde etmenin yolu da sulu tarımdan geçmektedir. ’dedi.
Yerel Haberi
MANİSA AHMETLİ KELEBEK BARAJININ % 50’Sİ TAMAMLANDI

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;’’ Diğer taraftan Tarımda çalışan nüfusun fazla olduğu Manisa ilimizde hazırlanan sulama projeleri, fazla işgücünün değerlendirilmesini mümkün kılmaktadır. Sulama ile tek mevsime bağlı olmayan çeşitli bitkilerin yetiştirilmesi bölgede ki istihdama büyük katkı sağlamaktadır. Bu bakımdan bölgenin ekonomik olarak kalkınmasını sağlayacak olan su yapıları Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılarak vatandaşın istifadesine sunulmaktadır.‘’dedi.

Genel Müdür Acu;’’Manisa’nın Kula ilçesine yıllık 2 milyon m3içmesuyu sağladık ve Kula’nın içmesuyu problemini kökünden çözdük,13 baraj ve 10 büyük gölet inşa ettik,177.450 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 102,8 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 54 dere ıslahını tamamladık. ‘’dedi.

Genel Müdür Acu;’’Manisa ilinde DSİ’nin yatırımlarının devam ettiğini belirterek, bu kapsamda inşaatı devam eden ve % 49 fiziki gerçekleşme sağlanan Ahmetli Kelebek Barajının temelden yüksekliği 60 metre ve su biriktirme hacmi 22,92 milyon m3 olacaktır. ‘’dedi.

Acu;’’Projede toplam 7.300 metrelik gövde ulaşım yollarının imalatı ile yaklaşık 51.000 m3 kazı yapılarak sıyırma kazısı, Dipsavakkondüvisi imalatı; kazısı ve betonarme imalatları, 1.400 m3 hacimli memba batardosu imalatı, toplam 96.000 m3 hacimli SSB tipi gövdenin yaklaşık 45.000 m3’ü, Gövde üzerinde yer alan dolusavak betonarme imalatının yaklaşık % 30’u ve Vana odası kazısı ve betonarme imalatı tamamlanmış olup toplam 2.700 metrelik rölekasyon yolunun 1.400 metresi yapılmıştır. ‘’dedi.

Genel Müdür Acu;’’Proje kapsamında yaklaşık 51.000 m3 SSB gövde dolgusu daha yapılarak baraj gövdesi ve Dolusavak betonarme imalatı gövdeyle beraber tamamlanacak olup Dipsavakkondüvisi ve vana odasında mekanik aksamın montajı yapılacak ve Rölekasyon yolunda kalan yaklaşık 1.300 metrelik kısmın da tamamlanarak barajın su tutmaya hazır hale getirileceğini belirterek, Projenin tamamlanması ile birlikte 2017 birim fiyatları ile yıllık gelir artışı ise 10 337 034 TL olarak gerçekleşmesi hedeflenmektedir.’dedi.

 

DSİ Genel Müdürü Murat Acu son olarak,‘’Bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.‘dedi.

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: MANİSA, AHMETLİ, KELEBEK, BARAJININ, %, 50’Sİ, TAMAMLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı