Haber Detayı
13 Haziran 2016 - Pazartesi 18:46
 
Koç: Bizim Dinimiz Hoşgörü Dinidir
EGEOLAY-Seçim döneminde durmak ve dinlenmek nedir bilmeyen, İzmir’i adım adım dolaşan ve bölgesinde sıkılmadık el bırakmayan 25. Dönem İzmir Milletvekili Murat Koç, çalışkanlığı, halkla olan yakınlığı ve projeleri ile dikkatleri üzerine çekmiş, İzmirlinin sevgisini kazanmıştı. Bu yoğun ilgi ve sevgi seçim döneminden sonra da gerek Koç’u ziyaret edenler, gerekse Koç’un yaptığı ziyaret ve katıldığı programlarla devam etmiş, seçim dönemi ile sınırlı kalmamıştı. Her defasında vekilliğin vatandaşa hizmet götürmek için araç olduğunu söyleyen Koç, yaşam biçimi ve ara vermeden yaptığı çalışmalar ile bu sözlerini hayatına taşımış, vatandaş ile bütünleşmiş ve arasında kuvvetli bağlar kurmuştu.
Siyaset Haberi
Koç: Bizim Dinimiz Hoşgörü Dinidir

Ramazan Ayı sebebi ile derneklerin, vakıfların, sivil toplum kuruluşlarının, odaların düzenlediği iftar programlarına davet edilen Koç, davetlere icabet etmeyi büyük bir titizlik ile sürdürüyor. Katıldığı iftar programında Ramazan-ı Şerif Ayı’nın anlam ve önemine dair yaptığı konuşma da ‘kul hakkı’’nın dinimizdeki yerine önemle vurgu yapan Koç;

‘Öncelikle on bir ayın sultanı, ayların en bereketlisi olan Ramazan Ayı’nın ülkemize, milletimize ve tüm İslam alemine hayırlı olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Ramazan Ayı’nın mübarek olmasının ve bin aydan daha hayırlı olmasının sebebi yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmeye başlamasıdır.

Allah’ü Teala Ramazan Ayını diğer tüm aylardan ayrı tutmuş, bu ayı ibadetle, tatlı sözle geçirmemizi istemiştir, zira bu mübarek ayın sonu Ramazan Bayramı’na çıkmakta ve bayramda birbirimize tatlı ikram etmekteyiz. Ramazan Ayı oruç tutma ayıdır. Oruç tutarak, dilimize, midemize yani nefsimize hükmetmeyi öğrenir, bize lütfedilen nimetlerin değerini anlar, muhtaç olanlarla empati kurabilmeyi sağlarız.

Hayatımızın tamamında günahlardan sakınmalıyız lakin bu Ay’da ayrı bir özen göstermeliyiz.  Malumunuz bu mübarek ayda işlenen sevap da günah da misliyle değerlendirilir.

Bizim dinimiz hoşgörü dinidir, temelinde sevgi vardır, Yaradan’dan ötürü yaradılanı sevmektir. Tüm problemlerin temelinde ise insanoğlunun bu gerçeği unutması yatmaktadır. Dinimiz bize önemle kul hakkına girmekten, kul hakkı yemekten kaçınmamızı emreder. Rabbimiz kul hakkını ben bağışlamam, kul hakkı yiyen o kuldan helallik alacaktır diye buyurur.

Kul hakkı yemekten kaçınmalı, tüyü bitmemiş yetimin hakkının savunucusu olmalıyız. Hz. Ömer’in adaleti bize ışık tutmalı, Hak yolunda adil olmayı hedefimiz haline getirmeliyiz.

Ben de bu mübarek Ramazan-ı Şerif’in ruhlarımızın, kalplerimizin ve bedenlerimizin her türlü hırstan, nefsimizin bize dayattığı her türlü yasaktan arınmasına vesile olsun istiyorum. Tüm Türk İslam Aleminin önüne set gibi çekilen ekonomik, siyasi, kültürel, sosyal sorun duvarları bu mübarek ay hürmetine yıkılsın, ülkem ve milletim dünya içerisinde hak ettiği yerde olsun.

Allah tuttuğumuz oruçları, ettiğimiz ibadet ve duaları kabul etsin.’ Dedi.        

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: Koç:, Bizim, Dinimiz, Hoşgörü, Dinidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı