Haber Detayı
11 Mayıs 2018 - Cuma 12:17
 
Kılıçdaroğlu: İnce başarılı bir çizgi izliyor, inşallah böyle devam eder
EGEOLAY/CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin 5 temel sorunundan söz ediyoruz; ekonomi, eğitim, toplumsal barış, demokrasi ve dış politika. Türkiye’nin bu 5 temel sorununda çözüm üreteceğiz” dedi.
Siyaset Haberi
Kılıçdaroğlu: İnce başarılı bir çizgi izliyor, inşallah böyle devam eder

CNN Türk’te Hande Fırat'ın “Gece Görüşü” programına konuşan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

 

BEŞ SORUNDA ÇÖZÜM

 

“24 Mayıs’ta ATO’nun Congresium merkezinde seçim bildirgemizi açıklayacağız. Ana ruhu şu; yani Türkiye’nin sorunları var, bu sorunlara yönelik çözüm önerileri. Biz Türkiye’nin 5 temel sorunundan söz ediyoruz; bunlardan ekonomi, eğitim, toplumsal barış, demokrasi ve dış politika. Bu 5 alan temel sorun alanı ve bu sorunlar birbirini besleyen sorunlar, iç içe geçen sorunlar ve biz Türkiye’nin bu 5 temel sorununda çözüm üreteceğiz. Genel çerçeve şu; eğer Türkiye üreten Türkiye değilse, üretmiyorsa özellikle katma değeri yüksek ürün üretmiyorsa ve Türkiye bütün birikimlerini inşaata harcıyorsa işsizlik ve ekonomide sorun kaçınılmaz olur.

 

 MÜDAHALE BATI’NIN GÖZÜNDEN KAÇMIYOR

 

Bağımsız kurumların bağımsızlıkları yok. Oysa rahmetli Ecevit hükümeti ile özellikle ekonominin sıcak siyasetten uzaklaştırılması için bağımsız kurumlar oluşturuldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu gibi. Bu iktidar döneminde Türkiye o bağımsız kurumların ekonomiye yapması gereken katkılardan uzak pozisyona itildi. Örneğin Merkez Bankası karar alamıyor. Siyasal baskılar nedeniyle. BDDK karar alamıyor, Rekabet Kurumu karar alamıyor. Oysa bunların sıcak siyasetten uzak, ekonominin gereklerine göre karar almaları gerekir. Ama doğrudan müdahale, sarayın doğrudan müdahalesi Batı’nın gözünden kaçmıyor tabii ki.

ERDOĞAN DA SÖYLEDİ

 

Örneğin; Türkiye’ye döviz getirecek olan, dolar getirecek olan insanların gözünden kaçmıyor bütün bu gelişmeler. Merkez Bankası’nın bağımsızlığını yitirmesi doların yükselmesine yol açıyor. Ayrıca OHAL var. Can ve mal güvenliği yok ki bunu da Erdoğan bizzat kendi manifestosunu açıklarken ifade etti. Herkesin can ve mal güvenliği olacak diye. Olan bir şey açıklanmaz ama olmayan bir şeyi siz vaat olarak verirseniz, bunu da kendisi açıklayarak kimsenin can ve mal güvenliği olmadığını söyledi bir anlamda.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kılıçdaroğlu:, İnce, başarılı, bir, çizgi, izliyor,, inşallah, böyle, devam, eder,
Yorumlar
Haber Yazılımı