Haber Detayı
25 Kasım 2017 - Cumartesi 10:40
 
Kaya;İzmir, Körfez Geçiş Projesi'ni kazanacak
EGEOLAY/AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Selçuk, Urla ve Narlıdere'de parti teşkilatlarını ziyaret etti, bir dizi programa katıldı, vatandaşlarla buluştu. Bir günde üç ilçeyi turlayan Kaya'nın programına Urla'nın Özbek Mahallesi'nde yaptığı konuşma damga vurdu.
Siyaset Haberi
Kaya;İzmir, Körfez Geçiş Projesi'ni kazanacak

BU DOĞA KATLİAMINA SESSİZ KALANLARA 'ÇEVRECİ' DENEMEZ

İzmir'de kendini çevreci ve doğa dostu olarak adlandıran bazı sivil toplum kuruluşlarının Urla Özbek'teki doğa katliamına sessiz kalmalarının oldukça düşündürücü olduğunu da sözlerine ekleyen Kaya, söz konusu kuruluşların ikiyüzlü davrandığını ifade etti. Doğanın göbeğinde yapılan bu katliama sessiz kalanlara çevreci denemeyeceğini belirten Kaya, "İzmir'de hemen her konuda önümüze çıkan çifte standardı ve ikiyüzlülüğü maalesef burada da görüyoruz. Nerede kendilerini çevreci ve doğa dostu addeden sivil toplum kuruluşları? Söyleyecek bir sözleri yok mu? Hepsi kafalarını kuma gömmüş vaziyetteler. Çünkü onların görev alanı sadece ve sadece hükümetin yatırımlarını engelleme gayreti içerisinde olmak. Çevreci ve doğa dostu kisvesi adı altında yatırım düşmanlığı yapıyorlar. Başka bir görevleri maalesef yok" şeklinde konuştu.

SÖZDE ÇEVRECİLER, KÖRFEZ GEÇİŞ PROJESİ'Nİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR

Kendilerini çevreci olarak tanımlayan sivil toplum kuruluşlarının ikiyüzlülüğünü gündemdeki bir örnekle açıklayan Kaya, "İşte, son günlerde kendilerini çevreci olarak tanımlayan 'istemezükçü' zihniyetin Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın İzmir için hazırladığı mega projelerden olan Körfez Geçiş Projesi'ne ilişkin gerçek dışı açıklamalarını üzülerek takip ediyoruz" dedi.

KÖPRÜ İLE FLAMİNGO ADASI ARASINDA 14 KİLOMETRE MESAFE VAR

Körfez Geçiş Projesi ile ilgili elindeki krokiyi vatandaşlara gösteren Kaya, "İzmir Körfez Geçiş Projesi, Gediz Deltası Ramsar Alanı sınırına 1,5 kilometre mesafede bulunmaktadır. İzmir Kuş Cenneti'nde yer alan Flamingo Adası ile Körfez Geçiş Projesi'nin uygulanacağı alan arasında 14 kilometre mesafe vardır. Bu istemezükçü çevreler o kadar boş iddialarda bulunuyorlar ki, 'Bu projeyi planlayanlar için burası boş bir arazi. Burası binlerce kuşun, milyonlarca canlının yuvası, evi' demişler. Bunlar ne İzmir'i tanıyorlar, ne kenti biliyorlar. Bu çevreler, nesli azalmakta olan bu canlıların varlığından bile haberdar değilken, Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın üstün gayretleriyle flamingolar kendilerine yaşam alanı bulmuş, yok olmaktan kurtulmuştur. Bu çevreler, 'Flamingolarla iç içe yaşayan başka kent yok' demişler. Evet, doğru. Ama bu kendiliğinden değil, Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın yatırımları ve hassasiyeti sayesinde gerçekleşmiştir. ÇED süreci esnasında da bu gerçek dışı iddialar ve itirazlar istemezükçü çevreler ile CHP'li ilçe belediyelerince yapılmış, ancak aksi bilimsel raporlarla ispat edilerek ÇED süreci sonuçlandırılmıştır" ifadesinde bulundu. 

BU KERVAN YÜRÜYECEK, KÖRFEZ GEÇİŞ PROJESİ YAPILACAK

İzmir'e yapılacak her yatırımın karşısında durmayı marifet sanan, kente çakılacak her çiviye karşı çıkan istemezükçü çevrelerin, ÇED süreci sonrası da bu yatırımı durdurmak için davalar açtığını hatırlatan Kaya, "Tabi biz bu süreçlere alışığız. Konak Tüneli'nde de, Adnan Menderes Havalimanı'nda da, Çevre Yolu'nda da, İzmir'e yapılacak üç stadyumda da aynı istemezükçü çevreler itirazlarla, davalarla yatırımları engellemeye çalışmışlar, ama başarıya ulaşamamışlardır. Şunu da özellikle belirtmek istiyorum ki, istemezükçüler bu yatırımı ne kadar engellemeye çalışırlarsa çalışsınlar, bu kervan yürüyecek, Körfez Geçiş Projesi de İzmir'imize kazandırılacaktır" şeklinde konuştu.

SAMİMİYSENİZ ÖZBEK'E GELİN, BU DOĞA KATLİAMINA TEPKİ GÖSTERİN

Bu çevrelere seslenen Kaya, "Ben onlara sadece şunu söylemek istiyorum, eğer samimiyseniz, gerçekten çevreyi ve doğayı düşünüyorsanız boş işlerle uğraşmayı bırakın, işte Urla Özbek'e gelin buradaki doğa katliamının durdurulması için verilen mücadelenin içinde olun" dedi.

ZEYTİNİ MÜZEYE Mİ KALDIRACAKLARDI?

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede asfalt şantiyesi kurmak üzere çalışma yaptığını, asırlık zeytin ağaçlarını sökerek götürmeye başladığını hatırlatan Kaya, "İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni yanlıştan dönmeye davet ediyorum. Sayın Kocaoğlu her fırsatta 'köylünün malı köylüde kalacak' diyordu. Şimdi sanki başka yer kalmamış gibi çoğu anıt niteliğindeki bine yakın zeytin ağacının bulunduğu 103 dönümlük araziye şantiye kurmak istiyor. Bu arazi, köylünün ata yadigarıdır. Zabit'in Yeri diye bilinen, köylünün kendi aralarında para toplayarak köy tüzel kişiliğine kazandırdığı bir araziden bahsediyoruz. Asfalt şantiyesi her yere kurulur ama kaybolan doğal güzellik bir daha geri gelmez. Bir de gelmişler burada Zeytin Müzesi açılışına katılmışlar. Asırlık zeytin ağaçlarını söküp, bölgenin dünyaca ünlü zeytinini herhalde müzeye kaldıracaklardı" dedi. AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, AK Parti Urla İlçe Başkanı Ahmet Olgun Bilici, Özbek Mahallesi Muhtarı Işık Erdoğan, bazı sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve kalabalık bir mahalleli grubun da katıldığı toplantı sonrası araziye giderek, burada incelemelerde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaya;İzmir,, Körfez, Geçiş, Projesi'ni, kazanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı