Haber Detayı
12 Mart 2016 - Cumartesi 09:56
 
KADINA YÖNELİK ŞİDDET TARTIŞILDI
EGEOLAY-Doç. Dr. Zeynep Şişli, “Şiddet uygulandığı kişinin yaşam hakkını, vücut ve ruhsal bütünlüğünü bozucu ve onur kırıcıdır. Her biçimiyle hukuka aykırıdır yasalarla her birey şiddete karşı koruma altına alınmıştır. Sosyal hukuk devleti niteliği gereği; toplumda zayıf birey ve gruplar, kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler özel olarak korunur. Kadının şiddete karşı korunması da bu kapsamdadır” dedi
Yerel Haberi
KADINA YÖNELİK ŞİDDET TARTIŞILDI

Ege Üniversitesi  Hemşirelik Fakültesi Kültür Sanat Komitesi tarafından “Hukuksal ve Sanatsal Bakış Açısıyla Kadına Yönelik Şiddet” konulu panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Ümran Sevil’in  yaptığı panele İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Zeynep Şişli, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Öğr. Gör. Dr. Mahmut Karagenç konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Ümran Sevil, “Toplumlarda yaşam biçimi ve insana verilen değerler o toplumda işleyen yasalar, kurumlar toplumun kültür seviyesi ve ekonomik düzeyiyle paralel gitmektedir. Ülkemizde de kadına yönelik şiddeti önleme açısından çeşitli dinamikleri de içine alarak hazırlanan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun bulunmaktadır” dedi.

EÜ Hemşirelik Fakültesi Amfisi’nde gerçekleştirilen etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Etkinlikte  Doç. Dr. Zeynep Şişli “Hukuksal Açıdan Kadına Yönelik Şiddet” konulu sunumu yaptı.

 Kadına şiddetin hukuksal boyutunu anlatan Doç. Dr. Zeynep Şişli “Hukuk aslında haktan kaynaklanan bir kavram. Türk Dil Kurumu sözlüğünde hak nedir diye baktığımızda adalet doğru gerçek olarak tanımlanıyor. İnsan hakları dediğimizde de her insanı insan olmasından dolayı sahip olduğu eşit ve ayrımsız değerleri aslında kastediyoruz. İnsanın nesne yerine konularak küçültülmemesi herhangi bir biçimde alçaltılmaması anlamına geliyor.  Şiddet uygulandığı kişinin yaşam hakkını, vücut ve ruhsal bütünlüğünü bozucu ve onur kırıcıdır. Her biçimiyle hukuka aykırıdır yasalarla her birey şiddete karşı koruma altına alınmıştır. Sosyal hukuk devleti niteliği gereği; toplumda zayıf  birey ve gruplar, kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler özel olarak korunur. Kadının şiddete karşı korunması da bu kapsamdadır. Şiddete uğranıldığında; en yakın polis merkezine ve ya jandarma karakolluğuna başvurarak ilgili tutanak tutturulmalı, mağdurun muayenesinin yapılması için sevk edilmeli ve vücudundaki izler kaybolmadan muayene olmalıdır. Bu nedenle tutanak yazılmadan önce hastaneye sevkin yapılması konusunda ısrarcı olunmalı” diye konuştu.

 “Kadına Yönelik Şiddetin Türkülere Yansıması” başlıklı sunumu yapan Öğr. Gör. Dr. Mahmut Karagenç ise Kadına şiddeti sanatsal ve kültürel boyutuyla ele aldı. Öğr. Gör. Dr.  Karagenç, Güldaniyem, Divane Aşık ve Elif türküsü gibi parçaları seslendirdi.

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: KADINA, YÖNELİK, ŞİDDET, TARTIŞILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı