Haber Detayı
09 Mart 2016 - Çarşamba 16:35
 
İNSAN HAKLARINA DAYANAN BİR KAVRAM
EGEOLAY-Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Sağlık Personelinin Yaklaşımı’ konulu panel düzenlendi
Yerel Haberi
  İNSAN HAKLARINA DAYANAN BİR KAVRAM

Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kültür Sanat Komitesi tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Sağlık Personelinin Yaklaşımı’ konulu panel düzenlendi. Panel Ege Üniversitesi Kültür Sanat Evi’nde gerçekleşti.

Kadına yönelik şiddet ve sağlık çalışanlarının yaklaşımı konusunun irdelendiği panelinmoderatörlüğünü Prof. Dr. Neriman Soğukpınar, açılış konuşmasını ise  Doç. Dr. Rabia Ekti Genç yaptı.

Panelde Doç. Dr. Birsen Karaca Saydam “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi” konusunda sunum yaparken  Ar. Gör. Yeliz Çakır Koçak ise  “Kadına Yönelik Şiddette Sağlık Personelinin Yaklaşımı” konusunda bilgiler verdi.

     Doç. Dr. Rabia Ekti Genç;  “Dünya Emekçi Kadınlar Günü 1857 yılında Amerika’da ortaya çıkmıştır. 1910 yılı itibari ile Kadınlar Günü’nü kutlamaya başladık. 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurul Kararı ile Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerildi. 1910’dan 1977’ye gelene kadar dünyanın bazı toplumsal siyasi ekonomik sorunları nedeniyle kutlanamadığı zamanlar oldu. Dünya kadın hakları temelinde insan haklarına dayanan bir kavramdır. İnsan hakları bize neyi getiriyor, kadın erkek cinsiyete bağlı eşitsizlikler olmadan bireysel hak özgürlük kazanımlarımızı hep birlikte kullanmak insani değerlerimizi kaybetmeden bir arada yaşayabilmemizin aynı ekonomik siyasi sosyal kültürel haklardan yararlanmamızı sağlayan haklardır” dedi.

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: , , İNSAN, HAKLARINA, DAYANAN, BİR, KAVRAM,
Yorumlar
Haber Yazılımı