Haber Detayı
12 Mayıs 2017 - Cuma 14:53
 
Hemşireler mesleklerine saygı istiyor…
EGEOLAY/Her geçen gün Sağlıkta şiddet olaylarının biraz daha artmasıyla vatandaş gözündeki değerini, mesleklerine duyulan saygıyı geri istiyor.
Sağlık Haberi
Hemşireler mesleklerine saygı istiyor…

Türk Sağlık Sen İzmir-1 Nolu Şb. Başkanı Ahmet Doğruyol yaptığı açıklamada:

Hemşirelerimiz 12-18 Mayıs Hemşireler haftasını sorunlarının çözümü ve taleplerinin bir an önce hayata geçmesi temennisiyle karşılamaktadırlar.

               

Ne yazık ki tüm sağlık çalışanları gibi hemşirelerimizde sabrı taşmış ve çalışma hayatındaki sorunlar katlanılmaz bir hal almıştır. Taleplerin sürekli göz ardı edilmesi derin bir ümitsizliğe neden olmaktadır.

 

Ağır iş yükü, mobbing, ve şiddetin sürekli varlığını koruması ve ekonomik olarak sürekli geriye gidişin yaşanması nedeniyle hemşirelerimiz tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar.

 

Sözleşmeli hemşire, vekil ebe hemşire gibi istihdam türleri ile çalışanlar özlük hakları açısından mağdur edilmektedirler. Geçici görevlendirmeler, görev dışı çalıştırmalar, resen atamalar nedeniyle de sıkıntılar çekmektedirler.

 

OECD ortalamasında 100 bin kişiye 1071 ebe-hemşire düşerken, Türkiye’de bu rakamın sadece 261 olması iş yoğunluğu ve fedakârca verilen hizmeti anlatmakta, başka bir söze de gerek bırakmamaktadır. 

 

Sorunların kartopu misali her geçen gün arttığı sağlık çalışanlarının taleplerinin hayata geçmesi elzemdir.

 

Sağlıkta ikinci faza geçildiği ve bu dönemde sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm üretileceği açıklanmıştır. Ayrıca Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’da Genel Başkanımız Önder Kahveci ile yaptığı görüşmede yılan hikayesine dönen yıpranma payı ile ilgili 5 yıla 1 yıl yıpranma payının verileceğini ifade etmiştir. Bu konuları içeren bir torba yasa hazırlığı olduğu da bilinmektedir.

 

Türk Sağlık-Sen olarak bizim talebimiz bu torba yasanın çalışanların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde TBMM’ye sunulması ve kabul edilmesidir. Bunun içinde sosyal taraflarla istişare edilmelidir. Sağlık Bakanlığı ’da bu konuda hassasiyet göstermelidir.  Torbanın ucunu bağlamadan, son imzayı atmadan önce mutlaka sosyal taraflardanda görüş ve öneriler alınmalı, uyarılarımıza kulak verilmelidir. Daha iyi çalışma şartları sağlanması ve temel ücretlerin iyileştirmesi arzumuzdur. Bunun bir an önce gerçekleştirilmesi gereklidir. Hak ettikleri mali ve sosyal haklar, çalışma hayatını kolaylaştıracak imkânlar tüm sağlık çalışanlarına sunulmalıdır.

 

Bizler sorunlara çözüm beklerken maalesef bakanlık sorun üretmede çok beceriklidir.

Bu günlerde Toplum Sağlığı Merkezlerinde çalışan ve evde bakım hizmetlerinde çalışan hemşirelerimiz sadece ve sadece çalıştıkları birimden (evde bakım) dolayı hastanelere resen atamaları yapılacaktır. Böyle bir uygulama ne devlet ciddiyetine, ne adalete ne de insanlığa sığar. İlimizde 77 personelin çalıştığı ve resen atamaya tutulacağı bu yanlıştan da bir an önce vazgeçilmelidir.

 

Fedakârlık timsali, devletin şifa veşefkat eli hemşire arkadaşlarımız en iyi çalışma şartlarında hizmet üretmeye layıktırlar. Onların verdikleri hizmetinde ödemenin bir kaşlığı yoktur ama alın terlerinin ve hak ettiklerinin verilmesi de elzemdir. Artık yıllardır süregelen ihmalkarlık sonlandırılmalıdır. Bu temennilerle tüm hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası'nı kutluyor, kendilerine çalışma hayatlarında kolaylıklar diliyorum. 

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: Hemşireler, mesleklerine, saygı, istiyor…,
Yorumlar
Haber Yazılımı