Haber Detayı
12 Mart 2016 - Cumartesi 11:43
 
Halk sağlığı için haftada iki gün balık
EGEOLAY-Su Ürünleri Tanıtım Grubu'ndan Halk Sağlığı Kongresi'nde Balık-Ekmek Şenliği
Yerel Haberi
Halk sağlığı için haftada iki gün balık

Türkiye'de kişi başı balık tüketimini 15 kg'a  çıkarmak için okullarda  "Balık-Ekmek Şenlikleri" düzenleyen Su Ürünleri Tanıtım Grubu, son "Balık Ekmek Şenliği"ni Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen "14. Halk Sağlığı Kongresi"nde yaptı.Ege Üniversitesi Rektörlüğü ve Bornova Belediyesi tarafından Bornova Belediyesi Nikâh Salonunda düzenlenen 14. Halk Sağlığı Kongresi'nde  Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanlığı ve Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) işbirliğinde "Balık Ekmek Şenliği" gerçekleştirildi.

Halk Sağlığı Kongresi'nde Ege Üniversitesi  Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cüneyt Süzer “Çiftlik Balığını Rahatlıkla Tüketelim mi?” konulu bir sunum yaptı. Ayrıca, her iki kurumun ortaklaşa hazırladığı sunum masasında “Balık Sağlıktır” temasını paylaşan yayın ve broşürler, çeşitli promosyon ürünleri ile STG tarafından hazırlanan farklı ve pratik yemek tariflerinin olduğu kitapçıkları dağıtıldı. Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun Türkiye'nin su ürünleri ihracatını arttırma yanında iç tüketimi arttırma misyonu da olduğunu belirten Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, bu amaçla "Haftada iki gün balık yaşam boyu sağlık" sloganıyla "Balık Ekmek Şenlikleri" düzenlediklerini, hedeflerinin Türkiye'de kişi başı balık tüketimini 15 kg.'a çıkarmak olduğunu kaydetti. Konu hakkında açıklama yapan E.Ü. Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertan Taşkavak, Balık en sağlıklı gıdalardan biridir. Doğal balık ile çiftlik balığı lezzet ve sağlık açısından birbirine çok benzemektedir. Düzenlenen bu kongre ile halkın balık tüketimi konusunda daha bilinçli olmasını amaçladık. Ülke olarak balık tüketimimizin çok daha yukarılara çıkarılması gerekiyor. Biz fakültemiz bünyesinde yer alan Su Ürünleri Tanıtım Grubumuz (SÜTAG) ile hem okulumuzu tanıtma hem de halkımıza balığı sevdirme konusunda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu tarz etkinliklerde bizlere devamlı destek olan Su Ürünleri Tanıtım Grubuna (STG) bu vesile ile teşekkür ediyorum. Halkımızı haftada en az 2 gün balık tüketmeye davet ediyorum, çünkü Balık Sağlıktır" dedi. 

STG ve E.Ü. Su Ürünleri Fakültesi işbirliğinde düzenlenen "Balık Ekmek Şenliği"ne E. Ü.Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, E. Ü. Su Ürünleri Fakültesi Dekanlığı ve STG temsilcileri katılırken yüzlerce kişiye STG tarafından hazırlanan balık-ekmek dağıtımı 

yapıldı.

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: Halk, sağlığı, için, haftada, iki, gün, balık,
Yorumlar
Haber Yazılımı