Haber Detayı
10 Mart 2016 - Perşembe 13:31
 
Geleceğin meslekleri işsizliği önleyebilir
EGEOLAY-Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına hazırlanan öğrencilere, bölüm tercihleri konusunda tavsiyelerde bulunan İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, gelecekte önem kazanacak mesleklere yönelmenin, iş bulma konusunda gençlerin önünü açacağını söyledi.
Yerel Haberi
Geleceğin meslekleri işsizliği önleyebilir

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına (YGS) hazırlanan 2 milyon 178 bin 563 kişi, 13 Mart tarihinde gerçekleşecek sınav sonunda üniversiteli olabilmek için ter dökecek. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) 2014-2015 yılı istatistiklerine göre Türkiye’de 3 milyon 200 bin 540 öğrenci bulunuyor. Açık öğretim ve uzaktan eğitimde kayıtlı öğrencilerle birlikte bu sayı daha da artıyor. Sınava hazırlanan öğrencilere, bölüm ve üniversite seçimleri konusunda tavsiyelerde bulunan İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, öğrencilerin, toplumdaki ve iş dünyasındaki ihtiyaçları araştırarak, ihtiyaç duyulan alanları öğrenmelerini gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Erciyeş, gelecekte önem kazanacak mesleklere yönelmenin iş bulma konusunda gençlerin önünü açacağını ifade ederek, “Öğrencilerin ihtiyaç olmamasına rağmen sırf popüler olduğu ya da sınav sonrası açıkta kalmamak için tercih ettiği bölümler işsizliğin artmasına neden oluyor. Gençler bölüm tercihi yaparken gelecekte ihtiyaç duyulacak alanlardaki meslek kollarına yönelmeli. Bu sayede mezun olduktan sonra işsiz kalma riskini azaltabilirler” dedi.

Gelecek dijital dünya ile ortak olacak

Teknolojinin gelişimi dikkate alındığında, gelecekte mesleklerin dijital dünya ile bağlantı içinde ilerlemesinin kaçınılmaz olacağını vurgulayan Rektör Erciyeş, sağlık, mühendislik, hukuk ve sosyal hizmetler, bilişim gibi alanların ise en çok ihtiyaç duyulan meslek alanları olma niteliğini koruyacağının tahmin edildiğini belirtti.

Mezun olunan üniversitenin başarı grafiği ve donanımlarının, iş yaşamında öne geçme konusunda önemli bir avantaj sağladığını da dile getiren Prof. Dr. Erciyeş sözlerini şöyle sürdürdü: “Üniversite tercih ederken akademik kadrosunu, eğitim programlarını, kütüphanesini, araştırma ve uygulama merkezleri ile yer aldıkları ulusal ve uluslararası projeleri incelemelisiniz. Bunlar o üniversitenin sizin eğitim ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılayamayacağı yönünde yol gösterici olacaktır.”

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: Geleceğin, meslekleri, işsizliği, önleyebilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı