Haber Detayı
10 Mart 2016 - Perşembe 12:21
 
Gazeteci İsmail Saymaz ile “Araştırmacı Gazetecilik” söyleşisi
EGEOLAY-Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda “Gazeteci İsmail Saymaz ile Araştırmacı Gazetecilik” üzerine söyleşi gerçekleştirildi.
Yerel Haberi
Gazeteci İsmail Saymaz ile “Araştırmacı Gazetecilik” söyleşisi

Gazetecilik mesleğine Radikal’den sonra Hürriyet’te devam eden; insan hakları ihlalleri ve düşünce özgürlüğü alanında yaptığı haberlerle adından söz ettiren gazeteci İsmail Saymaz mesleki tecrübelerini Ege Üniversitesi öğrencileriyle paylaştı.

Gazeteci Saymaz konuşmasına, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş döneminde gazetecilik alanında önemli çalışmalara imza atmış olan Zekeriya-Sabiha Sertel ve Sabahattin Ali gibi isimlerin meslek yaşantılarından örneklerle başladı. Gazetecinin birey, devlet ve toplum arası ilişkide bulunduğu konumdan ötürü yüklendiği sorumluluklara değinen Saymaz, ülkemizde araştırmacı gazetecilik dendiğinde Uğur Mumcu’nun ilk akla gelen isim olduğunu vurguladı. Ardından Uğur Mumcu’nun mesleki duruşundan yola çıkarak araştırmacı gazetecinin gerektiğinde kendi düşünce dünyasına bile mesafeli olma vasfı taşıması gerekliliğini vurguladı.

Konuşmasının devamında araştırmacı gazetecinin, siyasi-politik tutumdan ziyade; insan hakları ve hürriyet yanlısı olması gerekliliğini ve sıradan insanların sıradışı hikayelerini edebi kaygı gütmeden olduğu gibi aktarması gerektiğinin altını çizen Saymaz öğrencilerin sorularını yanıtlayarak konuşmasını tamamladı.

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: Gazeteci, İsmail, Saymaz, ile, “Araştırmacı, Gazetecilik”, söyleşisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı