Haber Detayı
20 Haziran 2017 - Salı 17:31
 
EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı özel yetenek sınavları ile öğrenci alacak
EGEOLAY/Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, Türk kültürünün yakından tanınmasını ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak için yetkin sanatçılar ve eğitimciler yetiştirmeye devam ediyor.
Eğitim Haberi


Ege Üniversitesi  Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, 2017-2018 öğretim yılı için  özel  yetenek sınavları ile öğrenci alacak. Ön kayıtlar 14-18 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.  Sınavlar ise 21 Ağustos tarihinde başlayacak. İki aşamalı olarak yapılacak sınavda adaylar, Temel Bilimler Bölümü,  Ses Eğitim Bölümü, Çalgı Yapım Bölümü ve Türk Halk Oyunları Bölümü için başvuru yapabilecek.

TÜRKİYE’DE AÇILAN İKİNCİ AKADEMİK KURUM

Türk müziği eğitimi vermek üzere Türkiye’de açılan ikinci akademik kurum olan  Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı 1984-1985 akademik yılında ‘Temel Bilimler Bölümü’ ile eğitime başladı. 1989-1990 akademik yılında ‘Ses Eğitimi Bölümü’, ‘Türk Halk Oyunları Bölümü’ ve ‘Çalgı Yapım Bölümü’ kurularak, günümüzdeki dört bölümden oluşan konservatuvar yapılanmasına kavuştu.

Kuruluş amacına uygun olarak, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı kurulduğu ilk yıldan bu yana geleneksel müzik, oyun ve çalgı kültürüne ait değerleri, bilimsel yöntemlerle gelecek kuşaklara aktaracak yetkin eğitimciler, akademisyenler ve sanatçılar yetiştiriyor.

Mezunlar, Klasik Türk Müziği Korosu ve Halk Müziği Devlet Korosu’nda ses ve saz sanatçısı, mezuniyet sonrası alacakları formasyon eğitimi ile ilköğretim ve liselerde, halk eğitim merkezlerinde öğretmen, üniversitelerde okutman, araştırma görevlisi, lutiye, TRT'de prodüktör, ses ve saz sanatçısı olarak görev alabiliyor.

Gerek  akademik kadrosu gerek fiziki ve teknik olanakları bakımından alanında  öncü olan Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı bünyesinde Etkinlik Salonu, Ses Kayıt Stüdyosu, Geleneksel Giyim-Kuşam Atölyesi,  Görsel-İşitsel Merkez ve Kütüphane,  Dans ve  Ritim Salonları, Bilgisayar Laboratuvarı,  Çalgı Yapım Atölyeleri yer alıyor.(Egeajans)

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
 
Etiketler: EÜ, Devlet, Türk, Musikisi, Konservatuvarı, özel, , yetenek, sınavları, ile, öğrenci, alacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Sayfalar
Bizim Gazete
Yazarlar
Konuk Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı
sanalbasin.com üyesidir ... ...