Haber Detayı
10 Mart 2016 - Perşembe 10:13
 
Emekçi kadınlar Karabağlar’da buluştu
EGEOLAY-Karabağlar Belediyesi ve Karabağlar Kent Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği “Kadın Emeğinin Örgütlenmesi” konulu söyleşiye katılan Başkan Muhittin Selvitopu, Karabağlar’da kadınlara dönük tüm merkezlerde çalışmalar yaptıklarını ve bu merkezlerin sayısını arttıracaklarını belirterek, “Bu merkezleri kısa sürede bitirip bunları sizlere teslim edeceğiz. Biz yapmakla sorumluyuz. Oraları kullanacak olan sizlersiniz” dedi.
Yerel Haberi
Emekçi kadınlar Karabağlar’da buluştu

Bozyaka Kültür Merkezinde Karabağlar Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Karabağlar Kent Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında “Kadın Emeğinin Örgütlenmesi” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Karabağlar’da yaşayan kadınların büyük ilgi gösterdiği etkinliğe Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık, meclis üyelerinin yanı sıra  EvEksenli Kadınlar Çalışma Grubu Üyesi Gül Erdost ve Ödemiş Kadın Kooperatif Başkanı Gülfer Keskin katıldı.Kadınların insan yerine konulduğu dünya istiyoruz Moderatörlüğünü Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık’ın yaptığı etkinlikte kadınlara seslenen Işık, her gün cinayet haberleriyle güne başladıklarını belirterek,  “Biz kadınların öldürülmediği, insan yerine konulduğu bir dünya istiyoruz. Biz kendimize güvenirsek sonuç almak daha kolaylaşacak.” diye konuştu. Karabağlarda kadınlara yönelik belediyenin de önemli adımlar attığına dikkat çeken Işık,  “Kent konseyi olarak mahallelerde kadın temsilciler olmasını çok arzu ediyoruz. Gelecek seçimde 63 olan muhtar azası kadın sayısını her mahallede 2 olmasını, muhtar kadın sayısının ise gelecek seçimde yarı yarıya olmasını istiyoruz. Bunu gerçekleştirmek için siz de bu mücadele içinde olmanız lazım. Gelin birlikte olalım bu fırsatları birlikte yaratalım” diyerek sözlerini noktaladı. 

Kadınlar yaşamın en önemli değeri 

Etkinlikte konuşan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise kadınların toplumdaki işlevlerinin çok çok önemli olduğunu belirtti. Selvitopu, “Hangi toplumda olursa olsun kadınlar yaşamın en önemli değeri. Sizler aileyi toparlayan, fedakarlık eden insanlarsınız. Dünya anneler sayesinde ayakta duruyor.” Dedi. 

Karabağlar Belediyesi olarak kadınlara yönelik birçok projeleri olduğunu da vurgulayan  Selvitopu,  “Bunları tek tek gerçekleştirmeye çalışıyoruz ve azimle yapmaya devam edeceğiz. Tüm merkezlerde sizlere dönük çalışmalar var. Bu merkezlerin sayısını arttıracağız ve bunları sizlere teslim edeceğiz. Biz yapmakla sorumluyuz. Oraları kullanacak olan sizler olacaksınız.” dedi.

İnsana hizmet en kutsal hizmettir

Başkan Selvitopu ayrıca, kadınlardan tüm çocukların eğitimini mutlaka yaptırmalarını istedi ve Karabağlar Belediyesi’nin ücretsiz eğitim verdiği KARBEM eğitim kurumunda bin 300 öğrencinin olduğunu ve kurs merkezlerinin sayısını arttırmaya çalıştıklarını ifade etti. Selvitopu sözlerini şöyle sürdürdü: “Hangi düşünceden olursa olsun insana hizmet en kutsal hizmettir. Bizim ülke olarak bu bakışa ihtiyacımız var. Kim ne yaparsa yapsın biz ilgilendirmez. Siyasetin görevi daha iyi hizmeti amaçlamalıdır. Karabağlar Belediyesi de bu anlayışla çalışmalarını sürdürmektedir.” Dedi. 

Kadınlar evde çalışmaya özendiriliyor

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Ev Eksenli Çalışma Grubu Üyesi Gül Erdost ise,  ev eksenli çalışmaların yıllardır var olduğunu, gün giderek de daha fazla artmaya başladığını söyledi. Son dönemde geleneksel ve yeni ev eksenli çalışmalar yapan kadınların yaptıkları iş kollarına da değinen Erdost,  ev eksenli çalışmanın artıları ve eksileri ile yaşanılan sıkıntıları da dile getirdi. Erdost ayrıca, kadınların evde çalıştırılmaya özendirildiğini de vurgulayarak, kadınların yaptığı çalışmaları görünür kılmaya çalıştıklarını ifade etti. 

Kooperatifleşme çok önemli

Ödemiş Kadın Kooperatifi Başkanı Gülfer Keskin de etkinlikte yaptığı konuşmada,  Ödemiş ipeğini tekrar tanıtmalarından, kurdukları kooperatife kadar Sabancı Vakfı’ndan aldıkları hibeye kadar geçen süreci aktardı. Kooperatif kurmanın önemine değinen Keskin, “Biz ipeğe nasıl sahip çıkıyorsak Karabağlar Kavacık Köyü’ndeki kadınlar da kooperatif kurarak üzüme sahip çıktı,  bu çok önemli” dedi. Konuşmaların ardından Başkan Selvitopu, konuklara teşekkür çiçeği sundu. Etkinlik, İzmir Müzisyenler Derneği kadın grubunun konseriyle sona erdi.

 

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: Emekçi, kadınlar, Karabağlar’da, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı