Haber Detayı
05 Ocak 2015 - Pazartesi 14:03
 
DOĞANKOÇ AR-GE MERKEZİYLE GÜVENLİKTE DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK
Doğankoç Grup Kurucusu Kenan Doğan, TÜBİTAK desteğiyle kuracakları Ar-ge merkeziyle kendi yazılımlarını üreteceklerini söyledi.
Teknoloji Haberi
DOĞANKOÇ AR-GE MERKEZİYLE  GÜVENLİKTE DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK

Türkiye'deki güvenlik sektörüne yabancı firmaların hakim olduğunu söyleyen Doğankoç Group Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Doğan, kendi geliştirdikleri yazılım ve teknoloji altyapısıyla pazar paylarını artıracaklarını ve sektördeki dışa bağımlılığı azaltacaklarını söyledi.
 
Güvenliğin soyut bir kavram olduğunu, denetlenmesi ve kontrol altına alınması gerektiğini kaydeden Doğan, insan hatasını en aza indirmek için 24 saat izleme merkezi, akıllı kalem ve akıllı bileklik gibi uygulamalarla teknolojinin tüm nimetlerinden faydalandıklarını dile getirdi.
 
Yazılımların çok hızlı değiştiğini, bu durumun akıllı telefonlardaki güncellemelerden de anlaşılabildiğini kaydeden Kenan Doğan, “TÜBİTAK’ın desteğiyle gerçekleştirilen mentörlük anlaşmasıyla birlikte, kuracağımız ar-ge ve bilişim merkeziyle günü yakalayan uygulamalar geliştireceğiz” dedi.
Güvenlikte caydırıcı, denetlenebilir ve delil sağlayan bir sistem kurmanın önemine dikkat çeken Doğan, “Bugüne dek yazılımlarımızı partner firmalara yazdırıyorduk. TÜBİTAK ile birbuçuk yıl sürecek bir mentörlük anlaşmamız bulunuyor. Yüz tanıma sistemi ve bilinçli bir insanla bilinç kaybına uğrayan arasındaki nabız farkını ölçen bileklik sistemi kullanacağız. İşletme maliyetlerini yüzde 30 azaltacağız. 
 
Doğu Avrupa, Balkanlar, Asya ülkeleri ve Azerbaycan'a know - how transferi yapacağız; bununla ilgili ayrı bir ekip kurulacak. Uluslararası bir hizmet sunmak için kendinize ait teknoloji altyapısı ve sisteminizin olması lazım” diye konuştu.
 
Türkiye'deki bin 200 güvenlik firmasıyla yabancı 10 firmanın cirosunun eşit olduğu bilgisini veren Kenan Doğan, “Güvenlikte yurtdışına olan bağımlılığı azaltmayı hedefledik. Çünkü ilk ordu organizasyonunu kurma yeteneği olan bir gelenekten geliyoruz. Bu konudaki gerçek potansiyelimizi ortaya koymalıyız” dedi.
 
Teknolojik gelişmeleri sektöre uyarlayacağız...
 
TÜBİTAK'ın yanı sıra; Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) ile de işbirliği içinde olduklarını kaydeden Kenan Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Grup şirketlerimizden Doğankoç Elektronik bünyesinde oluşturulacak AR-GE ve Bilişim Merkezi’nde yazılım, ar-ge, elektronik ve bilgisayar mühendislerinden oluşan deneyimli bir ekip görev yapacak. Dünyadaki teknolojik gelişmeleri güvenlik sektörüne uyarlayacağız. Müşterilerimizin beklentilerine cevap verecek akıllı kayıt ve geçiş sistemi, otomatik açılır kapanır bariyerler, hırsızlığa karşı sinyal takip sistemi gibi birçok önemli yeniliği sektöre kazandıracağız”
 
Bütünleşik güvenlik sistemi uyguluyoruz...
 
Bu projenin Doğankoç'un ikinci teknoloji atılımı olacağını dile getiren Doğan, “Öncelikli amacımız müşterilerimize bugüne dek sunulmayanları sunmak ve hep bir adım önde hizmet vermek. Şu anda kamera, parmak izi, alarm güvenlik takibi hizmetlerini bir arada sunduğumuz bütünleşik güvenlik sistemini uyguluyoruz. Kendi teknolojimizi ve yazılımlarımızı üreteceğimiz ar-ge ve bilişim merkezi ile de bu alanda daha da güçleneceğiz ve hızlı bir büyüme grafiği çizeceğiz” ifadesini kullandı.
Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: Doğankoç, Grup, Kurucusu, Kenan, Doğan, TÜBİTAK, desteğiyle, kuracakları, Arge,
Yorumlar
Haber Yazılımı