Haber Detayı
06 Ocak 2015 - Salı 11:20
 
DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI LOJİSTİKTEKİ PAYINI ARTIRACAK
Türkiye'de demiryolu taşımacılığı konusuna daha çok önem verilmesi gerektiğini söyleyen Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Erol Günaydın, “Hükümetin bu konudaki yaklaşımlarını olumlu buluyoruz. Demiryolu taşımacılığındaki yük miktarının artması, üreticiye ciddi bir maliyet avantajı getirecek” dedi.
Teknoloji Haberi
DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI  LOJİSTİKTEKİ PAYINI ARTIRACAK

Ülkemizde demiryolu taşımacılığının yüzde 5 seviyesinde olduğunu kaydeden Günaydın, gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 15 - 20 civarında seyrettiğini hatırlatarak, “2023 yılı için 500 milyar dolarlık ihracat hedefi belirleyen Türkiye'de, lojistik maliyetlerinin düşürülmesi demiryolu taşımacılığına ağırlık vermekle mümkün olabilir. Bunun için demiryolu terminal hizmetleri artırılmalı ve tarifeler uygun hale getirilmeli” diye konuştu.
 
Lojistik sektörünün gelişmesi için güçlü bir karayolu ağıyla, demiryolu ağının entegre kullanılmasının önemine dikkat çeken Erol Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın en fazla demiryolu kullanan ülkesi ABD, en fazla ihracat yapan ülkesi de Almanya'dır. Bu ülkeler kombine taşımacılık konusunda çok ileri düzeyde. Almanya, nehirlerinin neredeyse tamamını taşıma amaçlı kullanıyor. İç bölgelerin, limana yakın şehirleri ekonomik olarak yakalayabilmesinin ön koşulu, oradaki lojistik maliyetlerinin aşağı çekilmesiyle mümkündür. Bu da ancak kombine taşımacılık yapılarak sektördeki rekabetin devam etmesiyle sağlanır”
 
Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini de 2014 yılında Aydın'da yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza attıklarını hatırlatan Günaydın, “Yatırım yaklaşık 4 yıllık bir hazırlık evresinden sonra gerçekleşti. Demiryolu destekli kombine taşımacılığın, lojistik sektöründe giderek daha büyük rol oynayacağını düşünüyoruz. Aydın'da birçok şirket, halen taşımalarını karayoluyla gerçekleştiriyor. Bundan böyle şirketler, fiyat avantajıyla birlikte var olan işlerini demiryoluna entegre etmeye başlayacak” ifadesini kullandı.
 
Demiryolu en ucuz ve çevreci taşıma modu....
 
Demiryolunun diğer taşıma modlarına göre en uygun maliyetli çözüm olduğunu vurgulayan Erol Günaydın şunları söyledi: “Eğer bir yük, kamyonetle taşınırsa, birim maliyeti kamyona göre yüksektir. Kamyonunki de tıra göre yüksektir. Bu nedenle en uygun maliyetle taşıma için demiryoluna yatırımı tercih ettik. Demiryolu taşımacılığı, müşteriye sağladığı fiyat avantajının yanı sıra; karayolundaki trafik yükünü azaltıyor, daha az yakıt kullanımıyla, girdi maliyetlerini düşürüyor. Çevre temizliğine ve şehir ekonomisine katkı sağlıyor. Hükümetin öngördüğü ihracat rakamlarının yakalanması halinde kapasite artışının yalnızca karayollarıyla karşılanmasını mümkün görmüyoruz. Bu nedenle alternatif modların da yük taşımasında önemli bir seçenek olacağına inanıyoruz”
Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: Türkiyede, demiryolu, taşımacılığı, konusuna, daha, çok, önem, verilmesi, gerekt
Yorumlar
Haber Yazılımı