Haber Detayı
18 Aralık 2017 - Pazartesi 12:33
 
CHP’Lİ ALİ YİĞİT’TEN HÜKÜMETE UYARI ;'KOŞULLU ÖDEMELER BÜTÇE İÇİN TEHDİTTİR'
EGEOLAY/CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit TBMM’de devam eden bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada bu sene ilk defa eklenen “Koşullu ödemeler” kaleminin bütçeyi tehdit ettiğini belirterek hükümeti uyardı.
Siyaset Haberi
CHP’Lİ ALİ YİĞİT’TEN HÜKÜMETE UYARI ;'KOŞULLU ÖDEMELER BÜTÇE İÇİN TEHDİTTİR'

TBMM’de devam eden 2108 bütçesiyle ilgili söz alan CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, bu sene bütçeye ilk defa eklenen “Koşullu ödemeler” kaleminin bütçe için “Kara delik” oluşturduğunu vurgulayarak hükümeti uyardı.

Yiğit TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Bütçe görüşmeleri başladığından beri kürsüye çıkan bütün hükümet yetkilileri ve iktidar partisi milletvekilleri, dünyanın en büyük ilk 20 ekonomisi içinde olduğumuzdan ve büyüme rakamlarından söz etmekte neredeyse Türkiye’ye çağ atlattıklarını iddia etmektedirler. Ama inanın gerçekler böyle değildir.

Enflasyon ve işsizlik çift haneli rakamlara ulaşmıştır.

Ekonomik daralma nedeniyle açılan her üç işyerinden biri kapanmaktadır.

İnsanlar yarınından vazgeçmiş bugünü kurtarma derdine düşmüşlerdir.

Ne çalışan, ne üreten, ne de emekli halinden memnundur.

Dolayısıyla bu güçlü ekonomi ve büyüme masalları hiç kimseye inandırıcı gelmiyor.

Demek ki bir yerlerde yanlış yapılıyor. Bu yanlışın bütün faturası da millete çıkartılıyor.

Bunun en açık örneği bu yılın bütçesine konulan koşullu yükümlülüklerdir.

“Koşullu yükümlülükler” başlığı altındaki bütçe kalemine baktığımızda toplam 6,2 milyar TL ödenek konulacağı ve bu ödeneğin “Kamu özel işbirliği projeleri” olarak adlandırılan otoyol ve köprüler ile şehir hastaneleri için verilen taahhütlere yönelik kullanılacağı ifade edilmektedir. Buna göre; 2018 yılında ulaştırma projeleri için 3,6 milyar TL, yapımı tamamlanıp hizmete giren 4 adet şehir hastanesi için de 2,6 milyar TL ödenek konulmaktadır.

Bu bağlamda henüz bitirilmemiş bu projelere önümüzdeki yıllarda yenilerinin de ekleneceği göz önüne alındığında bu rakam giderek büyüyecek ve adeta bir kara delik gibi bütçeye yük oluşturacaktır. Bunun altından da ne devlet, ne de vatandaş kalkamaz.

Taahhüt edilen ödemelerin dolar ve ABD’deki enflasyon oranlarına göre yapılacağı da düşünüldüğünde acilen bu konuda önlem alınması gerekmektedir. Onun için biraz olsun muhalefetin de sesine kulak verin ve bu yanlıştan dönün. Hükümeti bu konuda uyarıyor, geleceğimiz adına yeni bir planlama yapmaya davet ediyorum.  Çünkü bu gemi batarsa hepimiz birden batarız.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’Lİ, ALİ, YİĞİT’TEN, HÜKÜMETE, UYARI, ;'KOŞULLU, ÖDEMELER, BÜTÇE, İÇİN, TEHDİTTİR',
Yorumlar
Haber Yazılımı