Haber Detayı
14 Mart 2016 - Pazartesi 14:34
 
Can dostların ‘hayat kurtarma’ sınavı
EGEOLAY-Gaziemir Belediyesi ile Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu işbirliğiyle ikincisi düzenlenen ‘Arama Köpekleri ile Doğada Canlı Arama ve İtaat Sınavı’nda 12 özel eğitimli köpek yarıştı. Belediye adına yarışan iki köpek FCI IPO Dünya Şampiyonası’na katılmaya hakkı elde etti
Yerel Haberi
Can dostların ‘hayat kurtarma’ sınavı

İzmir’de bir ilke daha imza atarak Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu işbirliğiyle ‘Arama Köpekleri ile Doğada Canlı Arama ve İtaat Sınavı’ düzenleyen Gaziemir Belediyesi etkinliğin ikincisini düzenledi. Hafta sonu iki günlük etapta düzenlenen ‘Arama Köpekleri ile Doğada Canlı Arama ve İtaat Sınavı’nda 12 özel eğitimli köpek yarıştı. Sarnıç’taki ormanlık alanda kayıp araması yapan can dostlar, futbol sahasında oluşturulan parkurda da itaat sınavı verdi. 

Üç kategoride gerçekleşti

Köpekli doğa araması konusunda eğitim olanakları ve mevzuattaki eksikliğe dikkat çekmek ve başta kamu kuruluşları olmak üzere kurumlarını bu konuda harekete geçirmek amacıyla düzenlenen sınav üç kategoride gerçekleştirildi. RH – FL – E Doğa Araması Uygunluk Testi, RH – FL – A Doğa Araması Görev Yeterlilik Testi ve RH – FL – B Doğa Araması Görev Yeterlilik Testi’nden geçen köpekler, özel parkurda da sahipleri ile birlikte itaat sınavından geçirildi. 

Yarışmaya büyük ilgi

Birçok kurumun arama kurtarma ekibinin ilgisini çeken organizasyonda, FL-A kategorisinde Gaziemir Belediyesi Arama Kurtarma Gönüllüleri Ekibi’nden Şefik Özkul, Laşin isimli köpeğiyle birinci, yine Gaziemir Belediyesi Arama Kurtarma Gönüllüleri Ekibi’nden Ersel Yıldırım Athamaz isimli köpeğiyle ikinci oldu. RH-F-E kategorisinde ise Salih Altan Demir Barut isimli köpeğiyle birinci oldu. FL-B kategorisinde ise Ersel Yıldırım, Atar isimli köpeğiyle birinci, Şefik Özkul, Laşin isimli köpeğiyle ikinci, Ersel Yıldırım, Athamaz isimli köpeğiyle 

üçüncü oldu. 

Laşin ve Atar Dünya Şampiyonası yolcusu

İki gün süren yarışmada büyük başarı sergileyen Gaziemir Belediyesi Arama Kurtarma Gönüllüleri Ekibi’nden Şefik Özkul’un 275 puan alan Laşin isimli köpeği ile Ersel Yıldırımın 283 puan alan köpeği Atar, Eylül ayının son haftası yapılacak FCI IPO Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etmeye hak kazandı.

Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: Can, dostların, ‘hayat, kurtarma’, sınavı,
Yorumlar
Haber Yazılımı