Haber Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 12:12
 
BOŞNAKLAR KÜÇÜKKÖY AYVALIK'TA BULUŞTU
EGEOLAY/İzmir Bosna Sancak Derneği 22 kuruluş gecesini Balıkesir İli Ayvalık İlçesine bağlı Boşnakların yaşadığı, şirin belde Küçükköy Sarmsaklı MUSHO Otelde Gerçekleşti.
Yerel Haberi
BOŞNAKLAR KÜÇÜKKÖY AYVALIK'TA BULUŞTU

Geceye İstanbul'dan gelen Boşnak camiası trafından sevilen Gurup Liljan'ın çaldığı Boşnakça şarkılarla çoşan boşnaklar, pisti hiç boş bırakmayarak kalabalık bir şekilde halay çektiler.
 
İzmir Bosna Sancak Derneği'nin bu organizasyonuna Ayvalık Belediyesi Başkan Yardımcısı Figen Güren, Kültür Müdürü Halil Ergül, Kültür Şefi Neşe Güleler, İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, Küçükköy geçmiş dönem Belediye Başkanları'ndan Mesut Ergin ve Bayram Ertuğral, Gazeteci Yazar İmambakır Üküş, TBHDF Başkanı Eşref Temiz, Bayrampaşa Bosna Sancak Dernek Başkanı Muhammet Sancaktar, Pendik Bosna Sancak Dernek Başkanı Erdoğan Erdem, Sefaköy Bosna Sancak Dernek Başkanı İsmail Şen,  Burhaniye Bosna Sancak Dernek Başkanı Süleyman Eruzunlar, Biga Bosna Hersek Dernek Başkanı Ergün Erkap, Çataltepeliler Dernek Başkanı Mehmet Acar ve Yönetim Kurulu, 
 
Geceyi Düzenleyen İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül şunları söyledi; 
 
İzmir Bosna Sancak Derneği olarak 'Boşnaklar Buluşuyor'u geleneksel hale getirdik. Bu buluşmalarımızı'da kenelde Boşnakların yaşadığı bölgelerde yapmaya özen gösteriyoruz.Bu akşamki buluşmamızı da Körfez bölgesinde çok boşnak yaşadığı için Sarımsaklı-Küçükköy, Musho otelde gerçekleştiriyoruz. 
Düzenlemiş olduğumuz bu gecenin amacı hem kültürümüzü yaşatmak ve Küçükköy-Ayvalık, Gömeç, Altınova, Burhaniye, Edremit'te yaşayan boşnak hemşehrilerimizle daha fazla kaynaşmak. 
İzmir Bosna Sancak Derneği gücünü siz dernek üyelerinden alıyor ve çalışmalarınıda ona göre yapıyor. Tuzla İşitme engelli okulu ile Tülay Aktaş İşitme engelli okulu kardeş okul olmalarını sağladık, Buca Belediyesi ile Tutin Belediyesini kardeş şehir yapmak için çalışmalar başlatıldı, Novipazar hastanesine 5 takım diyaliz yatağı alacağız tabi sizlerin desteği ile.
İzmir Barosu ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Srebrenitsa katliamı anma törenlerine birlikte gideceğiz. Bu çalışmaları ben Abdullah Gül olarak yanlız yapmıyorum. Başta siz üyelerimiz, Yönetim Kurulumuz, Kadın Kollarımız ve Gençlik Kollarımızla birlikte yapıyoruz dedi.
 
İzmir Baro Başkanı Av. Aydın Özcan gecede şunları söyledi:
Göreve geldiğimiz günden bu yana aralarında Balkan dernekleri de olmak üzere bütün sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket ediyor, ortak çalışmalar yapıyoruz. Bu anlamda İzmir Barosu ve İzmir Bosna Sancak Derneği olarak katliamının 22.yılında katledilen Boşnak kardeşlerimizi mezarları başında anmak ve oradan dünyaya bu insanlık dışı katliamı unutmadığımızı haykırmak üzere Srebrenica’da olacağız. İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezimiz, İnsan Hakları Merkezimiz ile birlikte çalışma yaparak Avrupa’nın göbeğinde işlenen bu insanlık dışı katliamı unutturmamak için İzmir ve Srebrenica'da seminerler vereceğiz dedi.
Kaynak: (EGEOLAY) - EGE OLAY Editör:
Etiketler: BOŞNAKLAR, KÜÇÜKKÖY, AYVALIK'TA, BULUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı